Anasayfa » Genel » Prof.Dr.Cahit Arf

Prof.Dr.Cahit Arf

Cahit Arf Biyografisi

Cahit Arf, 19101997 seneleri arasında yaşamış dünyaca ünlü matematikçi. Cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılımasında ortaya çıkan ve kendi ismiyle anılan “Arf Sabiti“, “Arf Halkaları” ve “Arf Kapanışları” gibi terimleri bularak, matematik ve bilim dünyasına ehemmiyetli katkılarda bulundu. Alman matematikçi Helmut Hesse ile birlikte, Hesse-Arf Teoriyi’nı geliştirdi.

11 Ekim 1910 tarihinde Selanik ’te dünyaya geldi. Bu yarıyılda hali hazırda Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yer alan Selanik ’deri, 1912 senesinde henüz iki yaşındayken patlak veren Balkan Savaşı suratından, ailesi ile birlikte kaçarak istanbul ’a yerleşti. İstanbul ’da başlayan ilkokul öğrenimini İzmir ’de devam ettiren Arf, Ulusal Eğitim Bakanlığı ’nın verdiği bir burs ile Paris ’e giderek Ecole Bayağıya Superieure ’dan mezun oldu.

Türkiye ’ye döndükten sonra Galatasaray Lisesi ’nde matematik hocalığı yapmaya başladı. 1933 senesinde İstanbul Üniversitesi Matematik Bvefatı ’ne girdi. 1937 senesinde Almanya ’nın Göttingen şehrine giderek, çalışmalarını Göttingen Üniversitesi ’nde devam ettirdi. Hekime eğitimini 1938 senesinde bu mektepte bitiren Arf, burada tanıştığı Alman matematikçi Helmut Hesse ile beraber Hesse-Arf Teoriyi ’nı geliştirdi. Daha sonra tekerrür Türkiye ’ye dönen Arf, bir müddet İstanbul Üniversitesi ’nde vazife aldıktan sonra, 1962 senesinde, yarıyılın Cumhurbaşkanı olan Cemal Gürsel ’in soyması ile TÜBİTAK ’ın kuruluş çalışmalarını başlattı. 1963 senesine kadar bu müessesede kurucu ve idareyici olarak vazife aldıktan sonra, Robert Kolej ’in matematik bvefatında çalışmaya başladı. 1964 ve 1966 seneleri arasında çalışmalarını New Jersey ’deki Institude for Advanced Study ’de sürdürdükten sonra California Üniversitesi ’nde de bir sene geçirdi.

Türkiye ’ye kesin dönüşünü asıllaştırdıktan sonra, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ’nin Matematik Bvefatı ’nde çalışmaya başladı. 1980 senesinde emekli olana kadar buradaki vazifesini sürdürdü.

Matematik bilimine yaptığı büyük katkıları için yaşamı boyunca çok rakamda mükâfatla şereflendirildi. Eğitim verdiği yarıyıllar boyunca sadece ders vermekle kanaat etmeyerek, katıldığı konferans ve buluşmalarda genç matematikçilerle birebir bağlantıya geçmeye çalıştı.

Türkiye ’de matematik biliminin bugünkü konumuna gelmesinde çok ehemmiyetli bir rolü olan Cahit Arf , 26 Aralık 1997 ’de geçirdiği bir kalp rahatsızlığı neticeyi yaşama veda etti. İstanbul Üniversitesi ’nde yapılan bir törenin ardından toprağa verildi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın