Anasayfa » Genel » Resmi Defterde Daksil Kullanılır Mı? (Doğru Cevap)

Resmi Defterde Daksil Kullanılır Mı? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden çok sık bir biçimde resmi defterde daksil kullanılır mı? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber bedelli ziyaretçilerimize resmi defterde daksil kullanılır mı? Sualinin yanıtını vermiş olacağız. Aynı zamanda resmi dokümanda daksil kullanılır mı?, Resmi evrağa paraf atma gibi başlıklarda da değişik bilgileri paylaşacağız.

Resmi belgeler, devlet muhafazasında ehemmiyetli olan ve bir çok kritik bilgiye yer veren ehemmiyetli belgelerdir. Resmi belge üzerinde yapacağınız rastgele bir düzenleme veya oynama sizin hem iş istikametinden meseleler yaşamanıza hem de resmi evrağın erişeceği birey / şahıslar tarafından yanlış anlaşılma eğilim verme istikametinden meseleler ortaya çıkabilir. Peki, resmi defterde daksil kullanılır mı? İşte sizlere yanıtı…

Resmi Defter Nedir?

Her bir firmanın gerekli olarak yakalaması gereken ve kumpaslı bir biçimde takip etmesi gereken defterdir. Ticaret ve vergi yasasında resmi deftere yer verilir ve resmi defterin yakalanması, Doğru bir biçimde takip edilmemesi dolayısıyla büyük cezalar işletmeye yazılabilir.

Resmi Defterde Daksil Kullanılır Mı?

Resmi Defterde Daksil Kullanılır Mı?

Resmi defter veya resmi belge fark etmeksizin resmi olan hiçbir kağıt üzerinde daksil kullanılmaz. Şayet resmi defter üzerinde imza yetkiniz ve tertip etme yetkiniz bulunuyorsa bunu yapabilirsiniz. Resmi defter için rastgele bir yetkiniz yoksa daksil ve eşi olan tüm materyalleri kullanmanız Doğru değildir. Defter üzerindeki yetkili bireyi zan altında vazgeçmiş olursunuz.  

Daksil kullanmak kabahattir. Tertip Etme yetkinizin olmadığı hiçbir resmi defter veya belge için daksil kullanımı yapmayınız. Şayet kusur yaptığınızı düşünüyorsanız aynı resmi evrağı yine çıkartarak tertip etmeyi yapabilirsiniz. Veya yetkili bireye gidişatı anlatarak tertip etme yapmasını isteyebilirsiniz.

Resmi Evrağa Paraf Atma

Resmi evrağa paraf atmak için belgedeki yanlış bilginin üzeri çizilir ve altına / üstüne Doğru olan bilgi yazılır. Yeni yazılan bilginin kenarına da ‘ ’Düzenleme tarafımca yapılmıştır ’ ’ biçiminde bir anekdot ilave edilmelidir. İmza ve damga basmayı da netlikle unutmayınız.

Resmi evrağı tertip etme yetkiniz yoksa belge üzerine yazacağınız yeni bilgi veya değişik bir bilgi resmi dokümanda sahteciliğe girebilir. Bu surattan kimseyi zan altında vazgeçmeden yetkili bireye gidişatı açıklayarak yine tertip etme arzında bulunmalısınız.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın