Anasayfa » Genel » Resmi Gazete ’de tarih verildi! Bu tarihten itibaren araçlara alkol kilidi geliyor

Resmi Gazete ’de tarih verildi! Bu tarihten itibaren araçlara alkol kilidi geliyor

Trafikteki güvenliği çoğaldırmak emeliyle yeni nesil güvenlik sistemlerine ait yeni tertip etme resmi gazetede yayımlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ’nca hazırlanan Motorlu Vasıtalar ve Römorkları ile Bunların Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Birimlerinin Tip Onayı ve Piyasa Himayeyi ve Teftişine Ait Yönetimsel Koşullar Hakkında İdaremelik, Acil Gidişat Şeritte Yakalama Sistemlerine Ait Motorlu Vasıtaların Tip Onayı Hakkında İdaremelik, İçki Kilidi Montaj Ön Hazırlığına Ait Motorlu Vasıtaların Tip Onayı Hakkında İdaremelik ile Sürücü Düşüncelilik ve Dikkat İhtar Sistemine Ait Motorlu Vasıtaların Tip Onayı Hakkında İdaremelik, Resmi Gazete ’nin Çarşamba günkü mükerrer rakamında yayımlandı.

Buna göre yeni taşıtlarda acil gidişat şeritte yakalama sistemi, içki kilidi montaj ön hazırlığı, sürücü düşüncelilik ve dikkat ihtar sistemi lüzumluluğuna ait mevzuatın yürürlüğe gireceği tarih, 7 Temmuz 2024 olarak tanımlandı.

AVRUPA ’DA İÇKİ KİLİDİ UYGULAMASI 

Vasıtalara takılan içki kilitleri, belli bir hududu aşan içkili sürücülerin vasıta kullanmasını önleyerek trafik güvenliğini artırmayı kastediyor. 

Raporlara göre fazla içki Avrupa ’daki tüm karayolu vefatlarının takribî yüzde 25 ’ine denk geliyor. 

İçki kilidi montaj ön hazırlığı idaremeliği Avrupa Resmi Gazetesi ’nde 30.07.2023 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın