Anasayfa » Genel » Rüya Gibi Bir Trileçe Tarifi! Bu Ana Kadar Yedikleriniz Trileçe Değildi! Çünkü Bu Tarif Osmanlı Mutfağından

Rüya Gibi Bir Trileçe Tarifi! Bu Ana Kadar Yedikleriniz Trileçe Değildi! Çünkü Bu Tarif Osmanlı Mutfağından

Mükemmel bir Trileçe yapabilmek elbette ki marifet ister. Kremşantili eşsiz bir Trileçe yaz akşamlarına renk katar. Eşsiz karamel lezzeti ve yumuşacık keki ile akşamlarınız renklenecek. Krem şantili trileçe tarifinde kullanılacak malzemeler;

5 adet yumurta 6 ölçü toz şeker 7 ölçü un 1 adet kabartma tozu 1 adet vanilya

Kremşantili Trileçe Şerbeti İçin Gerekenler:

2 ölçü inek sütü 1 ölçü keçi sütü 1  ölçü manda sütü 1 ölçü toz şeker

Karamelli Eşsiz Trileçe İçin:

2 kaşık tereyağı 1 adet krema 1 bardak toz şeker

 Rüya Gibi Bir Trileçe Tarifi! Bu Ana Kadar Yedikleriniz Trileçe Değildi! Çünkü Bu Tarif Osmanlı Mutfağından

Yapılışı

Kremşantili ve karamel özlü trileçe yapmak için ilk aşama, yumurta ve toz şekeri çırpıcı yardımıyla boza kıvamına getirene kadar çırpmaktır. Mikser yardımı ile çırpılmış karışımın içine un, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyerek çok iyi bir şekilde karıştırmak gerekir. Fırına alınan karışımın yapışmaması için yağlı kâğıt kullanmak gereklidir.

Hazırlanan Trileçe keki 180°lik fırında 10 dakika boyunca hiç kapağı açılmadan pişmeye bırakılmalıdır. 10 dakikanın ardından Yarı düşürülerek bir 30 dakika kadar daha pişen kekimiz yumuşacık bir hal alacaktır. 

Trileçenin en özel sütlü sosunu hazırlamak için  süt, toz şeker ve kremayı çırparak buzdolabında bekletmek gerekir. Karamelli sosun hazırlanması da bir o kadar kolaydır. Şekeri kısık ateşte eriterek bir karamel yapılır. Karamelize olan şekere biraz tereyağı ve biraz da krema ilave edilerek muazzam bir görünüm elde edilir.

Rüya Gibi Bir Trileçe Tarifi! Bu Ana Kadar Yedikleriniz Trileçe Değildi! Çünkü Bu Tarif Osmanlı Mutfağından - Resim : 2

Bu aşamadan sonra süsleme aşamasına geçilir. Hazırlanan kekin üzerine yoğun bir krem şanti serpilir ve ardından karamelize edilir. Üzerine kuş deseni verilen Trileçe için kral şanti oldukça önemlidir. Krem şanti in yoğun ve donmuş olması süsleme aşamasında kolaylık sağlar.  Karamelli ve krem şantili nefis Trileçe hazır. Afiyet olsun. 

Rüya Gibi Bir Trileçe Tarifi! Bu Ana Kadar Yedikleriniz Trileçe Değildi! Çünkü Bu Tarif Osmanlı Mutfağından - Resim : 3

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın