Anasayfa » Sağlık » Sarıkız Mantarı Nerede Yetişir? (Doğru Cevap)

Sarıkız Mantarı Nerede Yetişir? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde sarıkız mantarı nerede yetişir? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber kıymetli ziyaretçilerimize sarıkız mantarı nerede yetişir? Sualine Doğru yanıtı verdik. Aynı zamanda sarıkız mantarı nedir, sarıkız mantarı verimleri, sarıkız mantarı maliyeti, sarıkız mantarı ne zaman çıkar? Başlıklarında da değişik bilgiler verdik.

İngilizcede ismi Cantharellus Cibarius olarak geçen sarıkız mantarı yumuşak dokusuyla ve sarı tonlarıyla bizi cezbeder. Canlı bir mantar cinsi olan sarıkız mantarı yenilebilir mantarlar arasında ilk sıralarda lezzetiyle yer almaktadır. Her ne kadar tatlı veya meyveli bir tada sahip olsalar da sarıkız mantarı aynı zamanda biberli bir tada sahiptir. Peki, sarıkız mantarı nerede yetişir? İşte sizlere Doğru yanıtı!

Sarıkız Mantarı Nerede Yetişir?

Sarıkız Mantarı Nerede Yetişir?

Meşe ve çam ormanlarında sık bir biçimde görülebilecek mantarlardan bir tanesi olan sarıkız mantarı Haziran – Temmuz aylarında harcanmaya uygun bir mantar cinsidir. Fakat Ekim aylarında da bir araya gelebilir ve harcanabilir.

Sarımsı bir renge sahip olan sarıkız mantarı çiçeksi bir kokuya da sahiptir. Yemeklerinizde kayısı tadı alabilmek için ve iştahınızı kabartabilmek için sarıkız mantarı sizi büyüleyecektir.

Sarıkız mantarı Avrupa ’nın İskandinavya ’dan Akdeniz havzası bölgelerinde yetişir. Yaprak döken ve iğne yapraklı ormanlarda bulunan mantar yaz sonundan güze kadar hasat edilir. Bir çok yemekte kullanılan mantarı tabiatta çok kolay bir biçimde tespit edebilirsiniz. Gövdesi 3 – 10 cm aralığında olup genişliği 5 – 10 cm aralığındadır.

Sarıkız Mantarı Yenir Mi?

Sarıkız mantarı yalnızca Türkiye ’de satışa sunulan bir mantar cinsi değildir. Yetiştiği bölge olan Avrupa ’dan bu yana Türkiye ’ye kadar bir çok mutfakta yemeklerin içerisinde kullanılır. Bir çok alanda tüketimi olan sarıkız mantarının kalorisi de oldukça düşüktür. Bol ölçüde life sahip olan mantar bakır, niasin ve D vitaminini de içerisinde bulundurur.

Sarıkız Mantarı Verimleri Nelerdir?

Sarıkız mantarını harcadıktan sonra bedeninizin enerji imali çoğalabilir, beyin sıhhatiniz büyüyebilir ve demir metabolizmanızda pozitif istikamette tesirler ortaya çıkabilir. Bakır olarak bol bir minerale sahip olan mantar kemik ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde ehemmiyetli rol oynuyor. Sıhhatini gözetmek isteyen bireylerin dikkat ettiği D vitamini sarıkız mantarı içerisinde bol ölçüde bulunmaktadır.

Sarıkız Mantarı Özellikleri

Sarıkız mantarının sıhhate olan pozitif Doğrultudaki tesirleri hayli bir merak mevzusuyken yalnızca 55 gram mantarın içerisinde neler var? Sizlere altta hisseleştik.

Kalori: 17 Protein: 1 gram Karbonhidrat: 4 gram Yağ: 0.3 gram Lif: 2 gram Bakır: Günlük Bedelin %21 ’i Niasin: Günlük Bedelin %14 ’ü D Vitamini: Günlük Bedelin %14 ’ü Pantotenik asit: Günlük Bedelin %12 ’si Demir: Günlük Bedelin %10 ’u Riboflavin: Günlük Bedelin %9 ’u Manganez: Günlük Bedelin %7 ’si

Trend kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - (1 Oy)

Yorum yapın