Anasayfa » Genel » Sıfır araçlarda bile bu sorun ortaya çıkabilir! Araç sahibi olacaklar bu detaya dikkat etmezse mağdur olabilir!

Sıfır araçlarda bile bu sorun ortaya çıkabilir! Araç sahibi olacaklar bu detaya dikkat etmezse mağdur olabilir!

Türkiye ’de son yarıyılda araba piyasalarında yaşanan bir hayli mesele yurttaşların ciddi mağduriyetler yaşamasına neden oluyor. Bir yandan yüksek maliyetler sebebiyle sıfır ve ikinci el taşıt almakta zorlanan yurttaşlar, öteki yandan sektörde bazı fırsatçılar sebebiyle mağduriyet yaşıyor.

Taşıt piyasalarında son yarıyılda ortaya çıkan bir mesele ise sahte oto ekspertiz raporları oldu. 0 veya 2. el vasıtaların yanılgısız gibi satılmaya çalışıldığı aktarılıyor. Mevzuya ait değerlendirmelerde bulunan Ekspertiz Uzmanı Kenan Öget ise yurttaşlara Türk Standartları Enstitüsü Hizmet Yeterlilik Dokümanı olan ekspertizlere gitmeleri gerektiği nasihat ediliyor.

SIFIR TAŞITLARDA DAHİ SIKINTI ÇIKABİLİYOR!

Sıfır arabalarda dahi zaman zaman muhtelif meselelerin çıkabildiğine dikkat toplayan uzmanlar taşıt satın alacakları uyarıyorlar. Sıfır taşıtlarda görülen yüksek maliyetler son yarıyılda ikinci el arzı da artırmış gidişatta. Bazı satıcılar ise bu arzdan istifade etmek için sahte ekspertiz raporu ile zararlı vasıtaları zararsız gibi gösterdikleri ifade ediliyor.

Sahte ekspertiz raporu sebebiyle bir hayli yurttaşın mağduriyet yaşadığı aktarılıyor. Sıfır taşıtlarda ekspertize hiç gerek yok diyenlerin de bu ayrıntıya dikkat etmeleri gerektiği ifade edildi. Sıfır taşıtlarda dahi bazı kasvetlerin çıkabildiğini ifade eden uzmanlar emin ekspertizlerde harekât yapılması gerektiğini söylüyorlar.

SAHTE EKSPERTİZ RAPORUNA DİKKAT!

Sıfır araçlarda bile bu sorun ortaya çıkabilir! Araç sahibi olacaklar bu detaya dikkat etmezse mağdur olabilir!

Merdiven altı ekspertizlerde hazırlanan sahte raporlar sebebiyle bir hayli bireyin mağduriyet yaşadıkları ifade ediliyor. Türk Standartları Enstitüsü dokümanı olan ekspertizlerin daha emin olduğu ifade ediliyor. Türk Standartları Enstitüsü Hizmet Yeterlilik Dokümanına müracaat etilmesi halinde aygıtların her birinin kalibrasyondan geçtiği aktarıldı.

Türk Standartları Enstitüsü dokümanına sahip olmayan ekspertizlerin seçim edilmemesi gerektiği ifade ediliyor. Sıfır taşıt alırken veya ikinci el araba satın alımlarının tamamında yurttaşların mağduriyet yaşamamaları için kesinlikle emin bir ekspertiz ile çalışmaları gerektiği aktarılıyor. Zaman zaman sıfır taşıtlarda dahi bazı kasvetlerin görülebileceğini ifade eden uzmanlar, araba sahibi olacak bireylerin mağduriyet yaşamamaları için ihtarlar yapılmaya devam ediyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın