Anasayfa » Genel » Sıfır otomobil satışında yeni düzenleme yürürlüğe girdi! Düzenlemeye uymayan bayilerin yetki belgeleri iptal edilecek

Sıfır otomobil satışında yeni düzenleme yürürlüğe girdi! Düzenlemeye uymayan bayilerin yetki belgeleri iptal edilecek

Ticaret Bakanlığı sıfır arabalarda yaşanan meselelere müteveccih aldığı kararı yürürlüğe soktu.

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan “İkinci El Motorlu Kara Vasıtalarının Ticareti Hakkında İdaremelikte Farklılık Yapılmasına Dair İdaremelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Mevcut mevzuata göre, ikinci el motorlu kara vasıtayı ticaretiyle iştigal edilebilmesi için yetki dokümanı sahibi olunması gerekirken tertip etmeyle yetki dokümanının iptaline ait hususlar tanımlandı.

İdaremelik farklılığıyla, ilk patent motorlu kara vasıtayı ticareti faaliyetinde bulunan yetkili bayilerin, stoklarında bulunmasına karşın araç satışından sakınmaları, vasıtanın üretici veya distribütör tarafından öneri edilen satış maliyetinin üzerinde maliyet arz etmeleri, harcayıcıyı aksesuar almaya veya değiş tokuş yapmaya zorlamaları ya da değiş tokuş maliyetini piyasa maliyetinin ehemmiyetli miktarda altında tanımlamaları gibi harcayıcının ilk patent motorlu kara aracına erişmesini güçleştirici rastgele bir faaliyette bulunmaları halinde ikinci el motorlu kara vasıtayı ticareti yetki dokümanları iptal edilecek.

Bu sebeple yetki dokümanı iptal edilen şirkete ve şirket sahibinin öteki firmaları ile temsilcisi olduğu firmalara, iptal tarihinden itibaren bir sene müddetle yetki dokümanı verilmeyecek.

BAKANLIĞA YAPILAN ŞİKAYETLER ÜZERİNDEN TERTİP ETME YAPILDI

Bakanlıktan mevzuya ait yapılan açıklamada üretici, tedarikçi ve perakende şirketlerin piyasada darlık yaratıcı ve harcayıcıların mülklere erişmesini yasaklayıcı faaliyetlerinin, Perakende Ticaretin Tertip Edilmesi Hakkında Kanun’da “stokçuluk” kabul edilerek menedildiği andırdırıldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın