Anasayfa » Genel » Sosyal Medya Yasası Hangi Ülkelerde Var? (Doğru Cevap)

Sosyal Medya Yasası Hangi Ülkelerde Var? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde sosyal medya kanunu hangi ülkelerde var? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber kıymetli ziyaretçilerimize sosyal medya kanunu hangi ülkelerde var? Doğru bir biçimde yanıtlandırdık. Bununla beraber sosyal medya kanunu nedir, sosyal medya kanunu maddeleri başlıklarında da değişik bilgiler verdik.

Sosyal medya kanunu Türkiye gündemine kısa bir zaman evvel süratle giriş yaparak tüm sosyal medya kullanıcılarının merakını uyandırır biçimde popülerleşti. Kimi kullanıcılar sosyal medya kanunundan davacı oluyorken bazıları da tertip etmenin işe yarayacağından ve daha güvenilir bir internette dolaşmanın daha Doğru olduğundan bahsetmekte. Peki, Türkiye haricinde sosyal medya kanunu hangi ülkelerde var? İşte sizlere Doğru yanıtı!

Sosyal Medya Kanunu Hangi Ülkelerde Var?

Sosyal Medya Kanunu Nedir?

Sosyal medya kanunu daha güvenilir ve daha kullanılabilir bir internet civarı oluşturabilmek için devletler tarafından uygulanır. Sosyal medya kanunu ile beraber terörizme olan kabahatler eksilir, devlete olan güven çoğalır ve çocuklara rağmen olan yasak bir çok görüntü, ses, yazı yasaklanmış olur. Kullanıcıya asıl bilgiyi ve haberi eriştirebilmek için kaynağından bilgiyi kullanabilmek, okuyabilmek sosyal medya kanununun ilk niyetidir. Çünkü sosyal medya içerisinde her görüş barınabileceği gibi her görüşün ortaya atmış olduğu dolaysız olarak Doğru değildir. Fakat sosyal medya çok manipülatif bir civar olduğundan diğer kullanıcılar bazı görüşlerden görüşler palavracılığı kapsıyor olsa dahi dolaysız olarak etkilenebilir. Bu gibi gidişatların önüne geçebilmek ismine sosyal medya kanunu gayet Doğru bir harekettir.

Sosyal medya kanunu ile beraber sosyal medya uygulamaları Türkiye ’de büro açması, ödentiye tabi olmaları gerekmektedir. Mahzurlu bulunan tüm içerikleri işaretleyebilmek ve kullanıcıya daha güvenilir bir civar hazırlayabilmek için devletin, sosyal medya platformlarına dolaysız olarak erişebilmesi daha Doğrusu muhatap bulabilmesi gerekir.

Sosyal Medya Kanunu Hangi Ülkelerde Var?

Sosyal medya kanunu Türkiye haricinde İngiltere, Almanya, Avustralya, Fransa, Rusya, Çin ve Avrupa Birliği ülkelerinde mevcuttur. İngiltere, Fransa ve eşi olan ülkelerin her birisinde sosyal medya kanunu terörizmi önleyebilmek, çocuklara rağmen yasak olabilecek içerikleri yasaklayabilmek daha Doğrusu kısaca güvenli interneti tüm kullanıcılara eriştirebilmek için oluşturulmuştur.

Avustralya 2015 ve 2019 senelerinde sosyal medya uygulamaları için uygulamaların mesullüklerini belirleyen ve cezai yaptırımları kapsayan legal tertip etmeler yapmıştır. Fransa, 2023 senesinde nefret söylemi barındıran bu nefret söylemlerini yasaklamaya müteveccih legal tertip etmeyi yürürlüğe koymuştur. Rusya ise internete müteveccih son birkaç sene içerisinde bir ton yeni yasalar ortaya çıkartmıştır. Son farklılığını Kasım ayında yapmıştır ve yaptığı tertip etme ‘ ’acil bir vaziyet ’ ’ oluşması vaziyetinde tertip edici müesseselerin her birisine ‘ ’internetin makbuzunu sürükleme yetkisi ’ ’ vermektedir.

Sosyal Medya Kanunları Nelerdir?

Sosyal medya kanunları diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye ’de de terörizmi yasaklayabilmek, diğer din, dil ırk ayrımına rağmen nefret söylemini ortadan kaldırabilmek için geniş çaplı yasalardan ibarettir. Güvenli interneti ortaya çıkartabilmek için sosyal medya kanunları Resmi Gazete üzerinden tüm Türkiye Cumhuriyeti milletine resmi bir biçimde servis edilmiştir.

Sosyal Medya Kanunu Hangi Uygulamaları İçeriyor? isimli içeriğimize göz atmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın