Anasayfa » Genel » Sushiswap nedir? Özellikleri neler?

Sushiswap nedir? Özellikleri neler?

SushiSwap, merkeziyetsiz borsa olan Uniswap ’ın birkaç yeni özellik ilave edilmiş halidir. Uniswap ’ın forklanması ile oluşturulmuştur. Uniswap ’ta token olarak UNI kullanılırken, SushiSwap ’ta ise Sushi Token kullanılmaktadır. Aynı zamanda SushiSwap kurucucuları bu yeni protokolü, Uniswap ’ın gelişmiş hali olarak da belirlemektedir. 2023 senesinde anonim Chef Nomi ve 0xMaki tarafından kurulmuştur.

Sushiswap nedir? Özellikleri neler?

Merkezi olmayan bu protokol gelişmiş topluluk arkadaşı şekline belirlenir. Ananesel borsaların bütün tersine kullanıcılar tarafından likiditede bulunabilen bir DEX ’tir ve kullanıcıların her biri piyasa yapıcıdır.

SushiSwap, otomatikleştirilmiş pazar oluşturma AMM isimli bir mekanizma kullanır. Buna göre SushiSwap kullanıcıları, kripto para varlıklarını değiş tokuş etmek için kullanabilecekleri token likidite havuzlarını oluşturmak ve idaremek için uslu kontratlardan faydalanabilirler.

Yaygın olarak kullanılan SushiSwap platformu kapsamında ‘alıcını tanı prosedürleri ’ geçerli değildir. Bu sayede herkes rahatça operasyon yapabilir ve likidite havuzuna katkıda bulunabilir. Bununla beraber platformda operasyon yapabilmek için onay mekanizması da kullanılmaz. Böylece çok rakamda kullanıcı onay olmadan daha süratli ve pratik bir biçimde operasyon yapabilir. Platform üzerinde likidite havuzuna katkı yapıldığında bunun karşılığında Sushi Token kazanılır. Bu sayede yatırım yaparken bir yandan da ödül kazanmak olası hale kazanç. Yapılan açıklamalara göre Sushi Token ’in takribî ¼ ‘lük kısmı kullanıcılara aktarılmaktadır. İsteyen kullanıcı bu tokeni daha sonra Ethereum ’a çevirme hakkına sahiptir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın