Anasayfa » İlaç Rehberi » Talozin

Talozin

Tadolak nedir ne için kullanılır, Tadolak nasıl kullanılır, Tadolak ’in saklanması, Tadolak ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Tadolak’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Film Tablet

etodolak

Ambalaj:

 200 mg x 10 ve 20 film tablet.

Endikasyon:

 Akut ve uzun süreli kullanımlar için alttaki bulgu ve semptomların giderilmesinde endikedir: Romatoid artrit, osteoartrit, adale ve iskelete ait ağrılar,diş operasyonları, genel ve ortopedik operasyonlardan sonraki ağrılar,epizyotomiden sonraki ağrılar, omuz ağrısı, tendinitis, bursitis,akut gut artriti, lumbago ve radikülalji.

Kontrendikasyon:

 Daha evvel etodolak karşı hipersensitivite göstermiş hastalarda kullanılmamalıdır.Muhtemel çapraz tepkinlerden korunmak için asetilsalisilik asit veya öbür nonsteroidal antienflamatuar ilaçlarla rehabilitasyon sırasında astım, rinit ve ürtiker gibi alerjik tepkin gösteren hastalarda ve faal peptik ülser öyküsü olan hastalarda, daha evvel başka bir nonsteroidal antienflamatuar ilaçla rehabilitasyonda gastrointestinal kanama geçirmiş hastalarda ve antikoagülan rehabilitasyon olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Kronik olarak nonsteroidal antienflamatuar ilaçla rehabilitasyon olan hastalarda ülserleşme ve kanamaya karşı ihtiyatlı olunmalıdır ve hastalar gastrointestinal toksisite semptomları ve bulgularına karşı uyarılmalıdır. Karaciğer işlev bozukluğu veya anormal karaciğer testi oluşmasının semptom ve/veya bulguları olan hastalar, etodolak ile rehabilitasyon sırasında daha ciddi karaciğer tepkin gelişimi için araştırılmalıdır. Akışkan retansiyonu, hipertansiyon ve kalp yetmezliği olan hastalarda ihtiyatlı uygulanmalıdır. Çocuklarda Tesirli ve güvenilir olduğu belirtilmediğinden kullanılmamalıdır.Gebelerde ve emziren annelerde yeterli ve hakimiyetli çalışmalar yapılmadığından riskyarar dengesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Yan Tesirleri:

 Bulantı,diyare, epigastrik ağrı, mide yanması, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı,mide bağırsak krampları, kabarıklık, kabızlık, kusma, dispepsi, baş ağrısı, baş dönmesi, miskinlik, uykusuzluk, asaplılık/iç kasveti,tende minik kirlerle görülen dermatit veya prurit, yorgunluk, halsizlik/sevinçsizlik,sık idrara çıkma, akışkan retansiyonu, kulak çınlaması, flu görme gibi yan tesirler gnamlık 1 g’yi bulan dozlarda seyrek görülebilirler.

İlaç Etkileşimleri:

 Asetilsalisilik asitle beraber kullanılması yan tesirlerin muhtemel çoğalışı sebebiyle önerilmez. Etodolak kalp, böbrek ve karaciğer yetmezliği olup, diüretik kullanan hastalarda temkinler kullanılmalıdır. Etodolak, renal prostaglandinler üzerine tesirle digoksin, lityum ve metotreksatın toksisitenin çoğalmasına neden olur. Siklosporinle ilgili nefrotoksisite de çoğalabilir. Fenilbutazon İle beraber kullanılması önerilmez.

Doz Teklifi:

 Yetişkinler için optimal doz gşöhrette 2 defa 200 mg’dir.Gerekirse gnamlık doz 600 mg’ye kadar çıkarılabilir. Gnamlık 600 mg’dan aşırısı alınmamalıdır. Gşöhrette tek doz olarak 400 veya 600 mg olarak alınabilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın