Anasayfa » Genel » Tarihte bugün ne oldu 13 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

Tarihte bugün ne oldu 13 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

Günümüzde hemen her gün, tarihte yaşanan ehemmiyetli büyümelere şahit oluyor ve bu büyümeleri inceliyoruz. Yurttaşlar, tarihte 13 Şubat günü ne olduğunu, ehemmiyetli tarihi olayları, doğumları ve vefatları büyük bir merakla inceliyor. Peki, tarihte bugün ne oldu 13 Şubat? Ayrıntılar haberimizde…

Tarihte bugün ne oldu 13 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

TARİHTE BUGÜN NE OLDU 13 ŞUBAT?

1258 – Hülagû, Bağdat’ı işgal etti. 200 bin Bağdatlı can verdi.

 

1633 – Galileo Galilei, engizisyon duruşmasında suçlanmak üzere Roma’ya geldi.

1668 – İspanya, Portekiz’i ayrı bir devlet olarak tanıdı.

1894 – Auguste Lumière ve Louis Lumière, sinematograf’ın bir film kamerası ve projektör’şan bir araya getirilmiş hali tescilini aldılar.

1925 – Şeyh Sait Başkaldırıyı: Lozan Konferansı’nda çözümü Türkiye ile Birleşik Kraliyet’a vazgeçilen Musul mevzusunda, Birleşik Kraliyet ile mesele yaşandığı günlerde, Bingöl’şan Genç ilçesinde Şeyh Sait önderliğinde, gerici ve ayrılıkçı bir hareket başladı. Ayaklanma Diyarbakır’a da atladı.

1926 – Müsriflikle gayret emeliyle Men-i İsrafat Yasayı kabul edildi.

1934 – Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliğine ait “Çelyuskin” isimli buğulu gemi, Antarktik okyanusu’nda battı.

1945 – II. Dünya Savaşı: Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği birlikleri, Budapeşte’yi Almanlardan geri aldı. Birleşik Kraliyet Krallık Hava Güçleri, Almanya’nın Dresden kentini bombalamaya başladı.

1949 – Fenerbahçe’nin yeni stadyumu açıldı.

1960 – Fransa, BM ve Amerika Birleşik Devletleri’nin itirazlarına karşın, Büyük Sahra’da atom bombası patlattı.

1961 – 7 yeni parti heyetti. Yeni Türkiye Partisi, Türkiye Emekçi Partisi, Ulusa Hizmet Partisi, Güven Partisi, Musavat Partisi, Muhafazakâr Parti ve Cumhuriyetçi Parti. Tercihe katılabilmek için son gündü. Kemal Türkler, Rıza Kuas, Kemal Nebioğlu, İbrahim Denizcier gibi bir grup sendika idareyicisi tarafından kurulmuş olan Türkiye Emekçi Partisi’nin Genel Başkanlığına Avni Erakalın getirildi.

1962 – Daha Önceki Adalet Bakanı Hüseyin Avni Göktürk ve daha önceki Çalışma Bakanı Mümtaz Tarhan hapsedildi. Daha Önceki Bakanların Devlet Definesine ait dövizle, radyo bataryayı ithal ettikleri ileri sürüldü. 2 Mart 1962’de tahliye edildiler.

1963 – İstanbul Savcılığı, Emekçi Sigortaları Yasayı’na uymayan 2 bin patron hakkında dava açtı.

1963 – Ankara Valiliği, taksilerde plak çalınmasını menetti; taksilerdeki pikaplar sökülüyor.

1965 – Türkiye Büyük Millet Meclisinde 1965 seneyi bütçesi, 197’ye karşı 225 oyla yalanlanınca, Başbakan İsmet İnönü istifa etti.

1966 – Cemal Gürsel’in komaya girişinin 6. günü; Partiler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Cevdet Sunay’ın Cumhurbaşkanı adaylığı üzerinde uyuştu.

1967 – Devrimci Emekçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK heyetti. Sendika Başkanları yaptıkları açıklamada; “Türk Emekçi sınıfının çıkarları, hakları, hürlükleri ve gururu için bir araya geldik” dediler.

1969 – İstanbul’da üniversiteli kız talebeler, Amerikan 6. Filo’sunu protesto yürüyüş ve mitingi tertip ettiler.

1971 – Vietnam Savaşı: Amerikalı güçleri takviyesindeki Güney Vietnam eforları, Laos’u ele geçirdi.

1974 – 1970 Nobel Edebiyat Mükâfatı sahibi Aleksandr Soljenitsin, “Gulag Ekip Adaları, 1918-1956” isimli kitabı sebebiyle, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği dışına sürgüne sevk edildi.

1975 – Kıbrıs Türk Federe Devleti duyuru edildi.

1984 – Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği Komünist Parti Genel Sekreterliğine, Yuri Andropov’un yerine Konstantin Çernenko getirildi.

1985 – Kapatılan Millî Selamet Partisi idareyicileri hakkında açılan kamu davası sona erdi. Partinin Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve 22 dostu salıverilme etti. Şubat 1981’den Şubat 1985’e kadar geçen tam bu vakit içinde Necmettin Erbakan, 10 ay tutuklu kaldı.

1988 – Kış Olimpiyat Oyunları, Calgary Alberta’da Kanada başladı.

1990 – 12 Eylül sonrasında misyonlarından alınan 1402’lik öğretim aboneleri, vazifelerine dönmek için üniversitelerine başvurmaya başladılar. İlk müracaatı Profesör Dr. Hüseyin Hatemi yaptı.

1993 – Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Bosna-Hersek’te devam eden savaşı protesto için İstanbul Taksim Meydanı’nda bir miting tertip edilmesini istedi. Hükûmet ortakları Doğru Yol Partisi ve Sosyaldemokrat Milletçi Parti, mitinge katılmayacaklarını açıkladılar ve Turgut Özal’ın emelinin gösteri yapmak olduğunu ileri sürdüler. Anavatan Partisi katılma kararı aldı. Miting sönük geçti.

1997 – Uzay mekiği Discovery’nin astronotları, Hubble teleskopu’nu tamir etmeye başladılar.

2001 – El Salvador’da 6,6 şiddetinde zelzele: en az 400 şahıs can verdi.

2005 – Türkiye, Afganistan’daki Beynelmilel Güvenlik ve Dayanak Gücünün emrini 6 ay zamanla, Kabil’de tertip edilen merasimle Avrupa Kolordusundan devraldı.

2007 – Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Heyetinde, Türkçenin bozulma ve yabancılaşmasına ait meclis araştırması açılması kabul edildi.

2008 – Danıştay 2. Daire aboneleri ve Cumhuriyet gazetesi’ne müteveccih ataklarla alakalı davada, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, maznun Alparslan Arslan’ın 2 kere ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırılmasına karar verdi. Maznunlardan Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu ve İsmail Sağır müebbet mapusla cezalandırıldı. Maznun Süleyman Esen toplam 17 sene 8 ay 15 gün, Tekin İrşi ise toplam 10 sene 2 ay 15 gün mapusa mahkûm edildi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın