Anasayfa » Genel » Tarihte bugün ne oldu 20 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

Tarihte bugün ne oldu 20 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

Günümüzde hemen her gün, tarihte yaşanan ehemmiyetli büyümelere şahit oluyor ve bu büyümeleri inceliyoruz. Yurttaşlar, tarihte 20 Şubat günü ne olduğunu, ehemmiyetli tarihi hadiseleri, doğumları ve vefatları büyük bir merakla inceliyor. Peki, tarihte bugün ne oldu 20 Şubat? Detaylar haberimizde…

Tarihte bugün ne oldu 20 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

TARİHTE BUGÜN NE OLDU 20 ŞUBAT?

1547 – VI. Edward, Westminster Abbey’de taç giyerek İngiltere Kralı oldu.

 

1798 – Papa VI. Pius, Louis-Alexandre Berthier tarafından vazifeden alındı.

1833 – Osmanlı İmparatorluğu’nun Mısır Eyaleti’nde çıkan başkaldırının bastırılması için, Rusya Filosu İstanbul’a geldi.

1835 – Şili’nin Concepción şehri, zelzeleyle yerle bir oldu.

1872 – Metropolitan Museum of Arkası, New York’ta açıldı.

1877 – Çaykovski’nin Kuğu Gölü Balesi, Bolşoy Tiyatrosu’nda ilk gösterimini yaptı.

1887 – Alman İmparatorluğu, İtalya Kraliyeti ve Avusturya-Macaristan arasında ‘Tripartite Anlaşmayı’ imza atıldı.

1909 – Fütürizm sözcüğü ilk kez kullanıldı. İtalyan şair ve editör Filippo Tommaso Marinetti’nin Le Figaro gazetesine yazdığı Fütürist Manifesto yazısı, geçmişi unutup başkalaşımı, orijinalliği ve yeniliği kucaklayan sanat akımının adını oluşturdu.

1914 – İstanbul’da ilk elektrikli tramvay sefere başladı.

1919 – Afganistan Emiri Habibullah Han, suikaste uğrayarak hayatını yitirdi. Kardeşi Nasrullah Han yerine Emir olduysa da, bir haftalık çok kısa süren saltanatının ardından, Amanullah Han tarafından tahttan indirilip müebbet mapusa mahkûm ettirildi ve Amanullah Han, tahta çıktı.

Takiji Kobayashi

1933- Japon yazar Takiji Kobayashi, Japon İmparatorluğu’na bağlı antikomünist polis eforu olan Tokubetsu Koto Keisatsu’ya bağlı ajanlar tarafından öldürüldü.

1938 – Adolf Hitler, Çekoslovakya ve Avusturya’daki Almanlar için kendi geleceklerini tanımlama hakkı istedi.

1941 – Türkiye’de Museviler için transit vizesine ait talimatname yayınlandı.

1944 – II. Dünya Savaşı: “Big Week” başladı ve Amerika Birleşik Devletleri bombardıman uçakları, Nazi uçak yapım merkezlerini bombaladı.

1947 – 5018 rakamlı Emekçi ve Patron Sendikaları ve Sendika Birlikleri Hakkında Kanun ile Türkiye’de ilk defa sendikalara, özel bir kanun ile kurulma hakkı tanındı.

1961 – Türkiye’de ilk ortak yönetim bakanlar kurulusu, İsmet İnönü Başkanlığında heyetti.

1962 – Astronot John Glenn, Friendship 7 uzay vasıtasının içinde dünya çevresinde 3 kez döndü. Vaka 4 saat 55 dakika sürdü.

1970 – Boğaziçi Köprüsü’nün esası, Türkiye Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakanı Süleyman Demirel tarafından merasimle atıldı. Üç senede bitirilen köprü, 29 Ekim 1973’te açıldı.

1971 – Uganda’da İdi Amin, kendini Devlet Başkanı duyuru etti.

1976 – Türkiye’deki 23 Amerikan üssünde grev kararı alındı.

1988 – Dağlık Karabağ Özerk Oblastı, Azerbaycan’dan dağılıp, Ermenistan’a katılmak için oylama yaptı. Bu vaka Karabağ Savaşı’nı tetikledi.

1990 – Dış İşleri Bakanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın müdahaleleri sebebiyle vazifesinden istifa etti. Mesut Yılmaz’ın Anavatan Partisi ANAP Genel Başkanlığını kastettiği söyleniyor.

1991 – Slovenya Meclisi, Yugoslavya’nın dağıtılmasını önerdi.

1992 – İstanbul Ticaret Odası’na vazgeçilen çanta içindeki saatli bombanın patlaması neticeyi 1 birey can verdi, 16 birey yaralandı.

1993 – Güney Afrika Devlet Başkanı Frederik Willem de Klerk, ilk defa siyahların da vazife aldığı bakanlar kuruluyu açıkladı.

2001 – 7,3 milyar doların Merkez Bankası’na geri döndüğü açıklanırken, repo faizleri yüzde 3 binleri gördü. Stanley Fischer ve Michael Deppler, Başbakan ile yine bir arayla geldi.

2001 – Filipinler Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo, barış görüşmelerinin yine başlamasını sağlamak için ülkenin güneyindeki ayrılıkçı Müslümanlarla tek yanlı mütareke yaptı.

2001 – İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan Sümerbank daha önceki Genel Müdürü Şükrü Karahasanoğlu, İtalya’da tutuldu.

2002 – Mısır’da bir trende alana gelen yangında 370 birey can verdi.

2003 – Amerika Birleşik Devletleri’nin Rhode Island eyaletinde bir gece kulübünde çıkan yangında 100 birey can verdi.

2008 – Endonezya’nın batısında 7.6 büyüklüğünde bir zelzele alana geldi. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi, zelzelenin merkez üssünün Endonezya’nın Sumatra Adasının Medan bölgesinin, 319 km batısında olduğunu belirtti.

2009 – Dünyada ekonomik kriz: Birleşik Krallık’ın son banka kurtarma harekâtlarıyla toplam borcu, 2 trilyon sterline erişti. Almanya’da Federal Cumhuriyet tarihindeki en büyük ekonomik dayanak kutuyu olan 50 milyar avroluk ikinci konjonktür kutuyu onaylandı.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın