Anasayfa » Genel » Tarihte bugün ne oldu 5 Mayıs? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

Tarihte bugün ne oldu 5 Mayıs? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

Günümüzde hemen her gün, tarihte yaşanan ehemmiyetli büyümelere şahit oluyor ve bu büyümeleri inceliyoruz. Yurttaşlar, tarihte 5 Mayıs günü ne olduğunu, ehemmiyetli tarihi hadiseleri, doğumları ve vefatları büyük bir merakla inceliyor. Peki, tarihte bugün ne oldu 5 Mayıs? Detaylar haberimizde…

Tarihte bugün ne oldu 5 Mayıs? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

TARİHTE BUGÜN NE OLDU 5 MAYIS?

553 – İkinci İstanbul Konsili başladı.
1260 – Kubilay Han, Moğol İmparatoru oldu.
1494 – Kristof Kolomb, Jamaika adasına ayak bastı ve adaya “Santiago” ismini verdi. Karaya çıktığı koyu ise, “Saint Gloria” olarak adlandırdı.
1762 – Rusya ve Prusya, aralarındaki Yedi Sene Savaşı’nı sona erdiren Sankt-Peterburg antlaşması imzaladılar.
1809 – İsviçre’nin Aargau kantonu, Yahudileri yurttaşlık haklarından yoksun etti.
1821 – Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart, ikinci sürgün yeri olan Güney Atlantik Okyanusu’ndaki Saint Helena Adası’nda can verdi.
1835 – Kıta Avrupası’nın ilk demiryolu hattı Belçika’da açıldı. Avrupa’nın ilki ise İngiltere’deydi
1862 – Cinco de Mayo kutlamaları: Meksika ordusu, III. Napolyon emrindeki Fransız ordularını Puebla’da mağlup etti.
1865 – Amerika Birleşik Devletlerindeki ilk tren soygunu, Cincinnati Ohio yakınlarında Doğruleşti.
1891 – New York’taki Carnegie Hall konser salonu, Pyotr İlyiç Çaykovski’nin davetli kondüktörlüğünde ilk açılışını yaptı.
1916 – Amerikan Deniz Piyadeleri, Dominik Cumhuriyeti’ni işgal etti.
1920 – Sacco ve Vanzetti, Nicola Sacco ve Bartolomeo Vanzetti soygun ve cinayet suçlamalarına hapsedildi. Amerikan adalet sisteminin ayıbı olarak tarihe geçen davalarından sonra 1927’de idam edileceklerdir.
1921 – Parisli ünlü modacı Coco Chanel, dünyanın en ünlü parfümlerinden biri olan Chanel No. 5’i piyasaya sundu.
1925 – Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş çalışmalarına başlandı.

1925 – Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’e suikast teşebbüsü mazeretiyle vefat cezasına çarptırılan Manok Manukyan idam edildi.
1936 – İtalyan birlikleri, Addis Ababa’yı Etiyopya işgal etti.
1947 – Belçika, İngiltere, Danimarka, Fransa, Hollanda, İrlanda, İsveç, İtalya, Lüksemburg ve Norveç; toplanarak Avrupa Konseyi’ni kurdu. Türkiye, Avrupa Konseyi’ne Ağustos 1949’da katıldı.
1954 – Paraguay’da askerî darbe Doğruleşti.
1955 – Batı Almanya, bütün hakimlik hakkına kavuştu.
1955 – Türk Bayanlar Birliği’nin teşebbüsüyle, her sene Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. Türk Kadınlar Birliği, Nene Hatun’u senenin annesi seçti. Anneler Günü’ne ait ilk resmi teklif, 1872’de Amerikalı Julia Howe’dan geldi.
1960 – Sovyetler Birliği, bir vakittir kayıp olan Amerika Birleşik Devletlerine ait ajan uçağı, U-2’yi düşürdüğünü açıkladı. Soğuk Savaşı şiddetlendiren bu vakaya, U-2 Krizi ismi verildi.
1961 – Alan Shepard, Amerika Birleşik Devletlerinin uzaya yolladığı ilk insan oldu.
1968 – Fransa’da, Vietnam Savaşı sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri karşıtı şovlarda, altı talebenin hapsedilmesi üzerine Daniel Cohn-Bendit liderliğinde, 30 bin talebe barikatlar kurarak Paris’te ayaklandı; Sorbonne Üniversitesi kapatıldı.
1980 – Konstantin Karamanlis, Yunanistan Devlet Başkanı seçildi.
1981 – IRA militanı Bobby Sands, açlık grevinin sonunda İngiltere’de cezaevinde can verdi. Sands, aynı zamanda Birleşik Kraliyet Parlamentosu’nun da bir üyesiydi.
1994 – Naim Süleymanoğlu, Çek Cumhuriyeti’nde yapılan Avrupa Halter Şampiyonası’nda, 64 kiloda dünya rekoru kırarak üç altın madalya aldı.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın