Anasayfa » Genel » Tarihte bugün ne oldu 9 Mayıs? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

Tarihte bugün ne oldu 9 Mayıs? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

9 Mayıs tarihinde yaşanan doğumlar, vefatlar ve ehemmiyetli vakalar, “Tarihte bugün ne oldu?” başlığı ile yurttaşlar tarafından büyük bir merakla inceleniyor. Peki, tarihte bugün ne oldu 9 Mayıs ? 9 Mayıs’ta ne oldu? Kim doğdu, kim can verdi? Detaylar haberimizde…

Tarihte bugün ne oldu 9 Mayıs? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

1485 – Davutpaşa Lisesi, yarıyılın Veziriazamı Davut Paşa tarafından ‘Mekteb-i Sübyan’ ismiyle heyetti. Mektep, 1847’de Rüşdiye Mektebi’ne dönüştü.

1926 – Amerikalı kâşif Amiral Richard E. Byrd, Kuzey Kutbu’na Doğru ilk uçuşunu yaptı.

1935 – Cumhuriyet Ulus Fırkası Dördüncü Büyük Kongreyi toplandı. Kongrede, “fırka” yerine “parti” kelimeyi özümsendi. Altı Ok daha detaylı bir biçimde ele alındı. “Partinin güttüğü tam bu temeller Kemalizm ilkeleridir” denilerek; Kemalizm, ilk kere resmi olarak belirlendi.

1936 – Benito Mussolini, İtalya Faşist İmparatorluğu’nu duyuru etti.

1950 – Avrupa Günü, 1950’de Robert Schumann, Avrupa’nın güvenliği için kaçınılmaz olan birleşik bir Avrupa fikrini ortaya çıkardı. Schuman Bildirgesi olarak öğrenilen bu sunuş, Avrupa Birliği’nin esaslarını attı. Sonra, 1985 Milan Zirvesi’nde de 9 Mayıs’ın Avrupa Günü olarak kutlanması kararı alındı.

1955 – Anneler Günü, Türkiye’de ilk kere kutlandı.

1955 – Batı Almanya, NATO’ya katıldı.

1960 – Amerika Birleşik Devletleri Besin ve İlaç Yöneti FDA, ilk doğum hakimiyet hapının piyasaya sürülmesini onayladı.

1971 – Darüşşafaka Lisesi’ne kız talebe alınması kararlaştırıldı.

1984 – Yaşar Kemal’e, Fransız Devlet Nişanı “Legion d’Honneur” verildi.

1987 – Polonya Havayolları’na ait bir yolcu uçağı, Varşova’dan New York’a gitmek üzere havalandıktan hemen sonra düştü: 183 birey can verdi.

1988 – Mardin ’in Nusaybin ilçesi Taşköyü ’nün Behmenin mezrasını basan PKK’lı eylemciler, bir aileden 8 ’i çocuk, 2 ’si kadın olmak üzere, 11 şahsı öldürdüler, 2 çocuk ağır yaralandı. Eylemcilerin Şırnak baskınında kaçırdıkları 3 birey de ölü bulundu.

2000 – Çankaya Köşkü’nü terk etmeden evvel, 80’e yakın Devlet Başkanına veda mektubu yazan Süleyman Demirel; Hafız Esad, Muammer Kaddafi, Saddam Hüseyin, Slobodan Milošević ve Pervez Müşerref’i listesine dahil etmedi.

2000 – Macaristan’da tertip edilen ve olimpiyat elemelerine hazırlık kaliteyi taşıyan 17. Beynelmilel Szeged Kürek Şampiyonası’nda, Türk sporcuları iki altın, dört gümüş ve üç bronz madalya kazandı. Kürekçilerimiz, Türk Kürek tarihinde de en fazla madalya kazanan takım oldu.

2001 – Gana’nın başşehri Akra’da oynanan bir futbol maçında çıkan izdihamda, 130 birey can verdi.

2002 – 11 gündür rehabilitasyon gördüğü sağlık kurumundan taburcu olduktan sonra çalışmalarını evinde sürdüren Başbakan Bülent Ecevit, ‘misyonunu vazgeçmeyeceğini’ söyledi.

2008 – Motosiklet yarışçısı Sinan Sofuoğlu yaşamını kaybetti.

2010- Dünya İstatistik Günü istatistikleri kutlamak için beynelmilel bir gündür. Birleşmiş Milletler İstatistik Kurulu tarafından oluşturulan bu gün ilk olarak 20 Ekim 2010’da kutlanmıştır. Her beş senede bir kutlanmaktadır.

2014 – Müzisyen ve klarnet virtüözü Selim Sesler yaşamını kaybetti.

2015 – Asker, devlet adamı ve ressam Kenan Evren yaşamını kaybetti.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın