Anasayfa » Genel » Tasarım ve mühendislik harikası! İşte uzun yolların vazgeçilmesi 10 elektrikli otomobil

Tasarım ve mühendislik harikası! İşte uzun yolların vazgeçilmesi 10 elektrikli otomobil

Elektrikli arabalar için en tanımlayıcı unsurlarıun başında erim geliyor. Markalar vasıtalarının erimini artırmak için daha büyük ve yeni teknoloji piller, güneş oturumları veya aerodinamik yapı gibi unsurları en üst seviyeye çıkarmaya çalışıyor.

Aerodinamik tasarım yaşamımıza elektrikli modellerle girmiş bir tanım değil. Daha süratli arabalar için senelerdir üzerinde durulan aerodinamik tasarım elektrikli arabaların erim problemiyle daha da ehemmiyet kazandı.

Otoban süratlerinde dahi taşıtın ürettiği enerjinin yarısı havayı uzaklaştırmaya tüketiliyor. İşte bu sarfiyatı eksiltmek ve sürtünme katsayısını düşürmek aerodinamik yapı ile ilgili. Tabi bıunu yaparken taşıtların satılabilecek hoşlukta kalması da yeniden mühendislik galibiyeti… 

İşte satışta olan en aerodinamik 10 araba…

AUDİ E-TRON GT – 0.24

Taşıtta, ön tampondaki hava girişleri, elektrikli olarak ayarlanabilen arka spoyler, uslu hava girişleri,  havalandırmalı balçıklık kemerleri ve arka difüzöre kadar aerodinamik eklentiler mevcut.

SKODA ENYAQ COUPE – 0.234

Skoda’nın elektrikli modeli Enyaq’ın coupe versiyonu sürtünme katsayısını daha da geliştirerek 0.234 cd’ye düşürmeyi muvaffak oldu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın