Anasayfa » Genel » Tesla resmen Türkiye pazarına giriyor: Tüm modellerini getiriyor

Tesla resmen Türkiye pazarına giriyor: Tüm modellerini getiriyor

Tesla 2023 içinde yapılanmasını süratle tamamlayarak, ürettiği 4 modeli de Türkiye ’ye getirecek. Kısa zamanda yapılacak lansman ile taşıtlar tanıtılacak ve fiyatları kamuoyu ile paylaşılacak. Ayrıca servis, bakım, yol yarkasımı gibi hizmet ağı ve takımlar oluşturularak alıcılara hizmet verilecek. Tesla ’nın internet sitesinde artık Tesla Süperşarj istasyonları için şehir isimleri de bulunuyor. Şehirlerin yanında istasyonların adresleri değil “coming soon” yakında ifadesi yer alıyor. Sitede şimdilik süper şarj istasyonları için İstanbul başta olmak üzere, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek Sakarya, İzmir ve Konya ’nın isimleri verilmiş. Şarj istasyonları ana yollar ya da alışveriş merkezleri gibi herkesin kolayca erişebileceği noktalara kurulacak.

Tesla resmen Türkiye pazarına giriyor: Tüm modellerini getiriyor

BİNLERCE KİŞİYE İŞ

Hürriyet gazetesinden Eyüp Serbest ’in haberine gore, Tesla başta İstanbul ’da ve sonrasında bölgelerde ve diğer şehirlerde kendi bünyesine bağlı satış ofisleri ve mağaza zincirleri oluşturacak. Firma yönetim, servis, mağaza, servis- bakım gibi alanlarda kuracağı hizmet ağı ile binlerce kişiye iş olanağı sağlayacak. İş duyuruları birkaç gün içinde Tesla ’nın internet sitesinden yayınlanmaya başlayacak.

38 YAŞINDAKİ GENÇ CEO

TESLA ’nın Türkiye CEO ’su olan Kemal Geçer 1984, Almanya doğumlu. Schumpeter School of Business and Economics mezunu olan Geçer, iş hayatına Almanya ’da Vodafone ’da başladı. IQ Group, PricewaterhouseCoopers AG ’de Strateji Danışmanı olarak misyon yaptıktan sonra 2013 ’te Düsseldorf ’te HEINE Medizin GmbH ’da Genel Müdür oldu. 2015 ’te Lufthansa Havayolları ’nda misyona başlayan Kemal Geçer, Satış Müdürlüğü vazifesini bir yıl boyunca yaptıktan sonra 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren de Lufthansa Türkiye ’de genel müdür olarak misyona başladı.

TESLA ’NIN UÇAĞI ‘S ’

TESLA ’nın Model X, Model Y, Model 3 ve 2023 yılında piyasaya sürdüğü Model S isimli dört değişik araba modeli bulunuyor. Bu modellerin en hızlısı ise Model S olarak dikkat çekiyor. Model S, en üst teçhizatında 1020 HP ile 0 ’dan 100 kilometre/s ’ye 1.99 saniyede çıkabiliyor. 580 kilometre erim sunan araba, 321 kilometre/s ’ye kadar son sürate ulaşabiliyor. Bu modelin en üst versiyonu Amerika Birleşik Devletleri ’de 123 bin 740 dolara satılıyor. Tesla ’nın en uygun fiyatlı modeli ise Model 3. Bu model de Amerika Birleşik Devletleri ’de 44 bin 500 dolardan satışa sunuluyor.

2017 YILINDA TÜRKİYE ’YE GELMİŞTİ

Tesla ve SpaceX ’in kurucusu Elon Musk 2017 yılında Türkiye ’ye gelmiş, Anıtkabir ’i ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’la görüşmüştü. Elon Musk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bu ziyaretten sonra da hem telefon hem de video mesaj yoluyla görüşmeye devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sevgili dostum” dediği Elon Musk ’la yaptığı bir görüşmenin ardından, “Görüşmede, Türkiye ’deki kamu ve özel sektör müesseseleri ile firma arasında uzay teknolojileri başta olmak üzere değişik alanlarda işbirliğine ait hususları ele aldık. Teknoloji alanında ülkemizdeki ve dünyadaki büyümeleri yakından takip etmeyi ve halkımıza fayda sağlama amacıyla bu alanda atılan her adımı desteklemeyi sürdüreceğiz” açıklaması yaptı.

SIRRI ORTAYA ÇIKTI

Bu görüşmelerin ardından, 19 Aralık 2023 ’de Türkiye ’nin 8. uydusu Türksat 5B, SpaceX firmasının Amerika Birleşik Devletleri ’nin Florida eyaletindeki üssünden Falcon 9 roketiyle fırlatıldı. Ancak, Elon Musk ’un Türkiye ’ye ilgisinin sadece SpaceX ’le alakalı olmadığı ortaya çıktı. Elon Musk, Türkiye ’de ana sermayesi 710 bin TL olan Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited İşletmeyi için geçen ay 50 milyon TL sermaye arttırımına gitti. Bu ticari teşebbüsün gerisinde ise Elon Musk ’un Tesla arabalarını Türkiye ’de de satmak istemesi yatıyordu.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın