Anasayfa » Genel » Tesla’dan araç fiyatlarına bir indirim daha!

Tesla’dan araç fiyatlarına bir indirim daha!

Amerika Birleşik Devletlerili elektrikli araba üreticisi Tesla bu yıl 6. defa indirime gitti.

Tesla'dan araç fiyatlarına bir indirim daha!

İşletmenin internet sitesinde yer alan fiyat listelerine göre Tesla, en büyük pazarı olan ABD ’de Model Y fiyatlarında 3 bin dolar ve Model 3 fiyatlarında ise 2 bin dolar indirim yaptı.

Model Y’in uzun erimli taşıtlarının fiyatı 49 bin 990 dolara, Model Y’in “performans” taşıtlarının fiyatı ise 53 bin 990 dolara düşürüldü.

Model 3 “arkadan sürükleyişli” taşıtlarının fiyatlarını ise 39 bin 990 dolara indirdi.

Amerika Birleşik Devletlerinde harcayıcılar, yeni elektrikli vasıta satın alımlarında 7 bin 500 dolara kadar pak vasıta vergi indirimlerinden faydalanabiliyor.

En karlı araba üreticilerinden biri olan Tesla, ocak, mart ve nisan aylarında satışlarını artırmak amacıyla Amerika Birleşik Devletlerinde fiyat indirimine gitmişti. Böylece 2023’ün başına göre Model 3’ün fiyatı yüzde 11, Model Y’nin fiyatı da yüzde 20 düştü.

Tesla, dünyanın en büyük elektrikli vasıta pazarı olan Çin’de bu yılın başında fiyat düşürme yarışını tetiklemişti.

Tesla Üst Yöneticisi CEO Elon Musk, 1 Mart Yatırımcı Günü’nde yaptığı açıklamada, fiyattaki ufak farklılıkların dahi arz üzerinde çok büyük bir tesiri olduğunu belirtmişti.

Tesla, elektrikli taşıtlarının fiyatlarını Avrupa ve Asya’da yeniden düşürerek ocakta Çin’de başlattığı küresel indirim kampanyasını genişletmişti. İşletme, Almanya’da Model 3 ve Model Y vasıta fiyatlarında yüzde 4,5 ila yüzde 9,8 arasında indirim yaptı.

Merkezi Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Tesla, ilk çeyrekte dünya çapında 422 bin 875 vasıta teslimatı reelleştirdi. Geçen yıl vasıta teslimatlarındaki lojistik meseleler ve yavaşlayan arz nedeniyle yüzde 40’lık çoğalışa rağmen işletmenin satışları, yüzde 50’lik çoğalış niyetinin altında kalmıştı.

Tesla, bu yılın ilk çeyrek neticelerini ise bugün açıklayacak.

Analistler, Tesla’nın ilk çeyrek kazancının geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 24,2’lik bir çoğalışla 23,29 milyar dolara erişmesini bekliyor.

Öte yandan, Almanya’nın ünlü araba uzmanı Prof. Dr. Ferdinand Dudenhöffer, konuya ait değerlendirmesinde, “Tesla, fiyat savaşını ivmelendiriyor. Zira Tesla, iyi fiyatlarla değişik araba üreticilerinin işlerini çok zorlaştırmayı göze alabilir.” ifadelerini kullanmıştı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın