Anasayfa » Sağlık » Testosteron Ve Davranışlarınız

Testosteron Ve Davranışlarınız

Kasık biti bulaşması genellikle cinsel ilişki nedeniyle olur. Bazen hiç bulgu vermeyen kasık bitinin muhtemel bulguları ve uygulanan rehabilitasyon çeşitleri.

Kasık bitini taşıyan biriyle cinsel ilişki sırasında veya çok ender olarak kıyafetler ve yatak çarşaflarından geçer. Bit bazen aynı zamanda saçlarda veya bedenin başka bir yerinde de bulunabilir hiçbir bulgu vermez. Bazen de kaşıntı ve hafif mavimsi kirler ortaya çıkabilir. Kasık bitine Yengeç de denir, zira Yengeç gibi tutunmasını sağlayan kıskaçları vardır. Bu rahatsızlık pediculosis pubis diye de öğrenilir. Yunanca bit = pediculus.

Belirtiler

Kasık tüyleri arasında toplu iğne başı büyüklüğünde grimsi renkte böcekler;Tüylere bağlı minik beyaz noktalar bitin yumurtaları;Şiddetli kaşıntı.

İlaç Tedavisi

Piperonil butoksidli pirentrin gibi bir ilaç veya Kwell: gamma benzen hekzaklorid verilebilir. Kwell daha eforludur ve bazen alerjik tepkinlere neden olabilir. Hamile bayanların veya minik çocukların kullanması mahzurludur. Bu ilaçların bir hafta sonra tekerrür kullanılması gerekir. Eşinizin de aynı zamanda rehabilitasyon edilmesi koşuldur. Şayet kirpikleriniz ve kaşlarınızda bit varsa, bu ilaçları kullanmayın, zira gözlerinize hasar verebilirler. Bunlar yerine bir göz pomadı Phisostigmin kullanın.

Yeniden bitlenmeyi önlemek için giysilerinizi, çarşaflarınızı, battaniye ve havlularınızı ya kuru arınıcıya verin veya kaynar suda yıkayın. Günlük kullanımınıza yetecek kadar eşyanızı yıkayın geri kalanları iki haftalığına hiç kimsenin değmeyeceği bir yere kaldırın. Bu müddet bit yumurtalarının kuluçka devresini bitirmesi ve çıkan bitlerin açlıktan can vermesine yeterlidir. Bitlenmiş yataklarınıza da aynı usulü uygulayın.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın