Anasayfa » İlaç Rehberi » TheoDur

TheoDur

TheraFlu C&C nedir ne için kullanılır, TheraFlu C&Cnasıl kullanılır, TheraFlu C&C ’in saklanması, TheraFlu C&C ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, TheraFlu C&C’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Draje

Parasetamol 300 mg, kafein 25 mg, kodein fosfat 10 mg

Ambalaj:

 20 draje.

Endikasyon:

 Baş ağrıları,eklem, kol ve bacak ağrıları, grip ve soğuk algınlıklarından kaynaklananateş, ağrı ve öksürük gidişatlarında endikedir.

Kontrendikasyon:

 Bileşenlerden Rastgele birine fazla duyarlılık gidişatında kontrendikedir.

Uyarılar:

 Hematopoetik sistem hastalıkları, böbrek ve karaciğer bozukluklarında dikkatle kullanılmalıdır. Hamilelerde ve emziren annelerde kesin gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Uzun zaman kullanılmamalıdır.

Yan Tesirleri:

 Ten döküntüleri veya öteki alerjik tepkinler seyrek görülür. Parasetamolün Uzun süreli kullanımında bazı hematolojik bozukluk olguları bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Parasetamol Antikoagülanların tesirini hafifçe artırabilir. Kodein, SSS depresanları ve içkinin tesirini potansiyalize edebilir. MAO inhibitörleri ile beraber kullanımı hipotansiyon ve baş dönmesine yol açabilir.Trisiklik antidepresanlar, barbitüratlar ve içki, parasetamol hepatotoksisitesi artırabilir.

Doz Teklifi:

 Erişkinlere günde birkaç defa 1 draje günlük vasati doz 4-6 draje; 6-10 yaş arası çocuklara günde 2 defa 1 draje, 11-14 yaş arası çocuklara 3 defa 1 draje verilir. Dozlar, 4-6 saatlik aralarla alınmalıdır.

Parasetamol 500 mg,psödoefedrin HCl 60 mg

Ambalaj:

 10 poşet.

Endikasyon:

 Ateş, ağrı,aksırma, burun ve sinüslerde konjesyon ve dolgunluk hissi, burun akıntısı gibi grip, soğuk algınlığı, sinüzit ve nazofarenjit semptomlarının semptomatik rehabilitasyonunda endikedir.

Kontrendikasyon:

 Bileşimdeki maddelerden rastgele birine karşı fazla duyarlılığı olan hastalarda, ağır hipertansiyon, ağır koroner atardamar hastalığı ve ağır karaciğer yetmezliği olanlarda kontrendikedir.MAO inhibitörlerini kullanmakta olan ya da evvelki iki hafta içinde kullanmış olan hastalarda kullanılmamalıdır. Antibakteriyel bir ilaç olan furazolidon MAO inhibisyonu yaptığından, beraber kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Hipertansiyon, kalp hastalığı, diyabet, hipertiroidi,glokom ve prostat hipertrofisi gidişatlarında dikkatle kullanılmalıdır.Karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlarda dikkatle kullanılmalıdır.39.5 °C’den fazla ateşi olanlarda, 3 günden daha uzun süren ateşte veya yineleyen ateşli olgularda dikkatle kullanılmalıdır. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Hamilelikte mümkün tehlikeleri mümkün bereketleri aştığı gidişatlarda kullanılmamalıdır. Psödoefedrin Ve parasetamol anne sütüne düşük oranda geçer, ancak emzirilen bebek üzerindeki tesirleri hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Yan Tesirleri:

 Seyrek alerjik ten tepkinleri ve izole olgularda trombositopenik purpura, hemolitik kansızlık ve agranülositoz bildirilmiştir.Fazla dozda ya da uzun süreli kullanıma bağlı olarak hepatotoksikve nefrotoksik tesirler bildirilmiştir. Uykusuzluk, asaplılık sanrılar, çarpıntı ve taşikardi görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Beraber trisiklik antidepresanlar, iştah eksilticiler,amfetamin eşi psikostimülanlar, MAO inhibitörleri ve öteki sempatomimetik casuslar kullanıldığında kan tazyikinde yükselme görülebilir. Bileşimdeki psödoefedrin bretilyum, betanidin, guanetidin,debrizokin, metildopa,ablokerler web blokerler gibi ilaçların hipotansif tesirlerini eksiltebilir. Antikonvülzan ilaçların ya da steroid yapıdakioral kontraseptiflerin kronik olarak kullanılması parasetamolün klirensini artırabilir. Barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar ve içki parasetamolün metabolizmasını eksilterek plazma yarı ömrü uzatabilirler.

Doz Teklifi:

 Bir poşetTherafluPbir kadeh sıcak suda karıştırılarak eritilir ve sıcak içilir. Erişkinlerde günde 3 defa 1 poşet, maksimum 4 poşettir.Çocuklarda günde 3 defa yarım poşet, maksimum 2 poşettir.

Film Tablet

Parasetamol 650 mg, fenilefrin HCL 10 mg, klorfeniramin maleat 4 mg

Ambalaj:

 20 film tablet.

Endikasyon:

 Soğuk algınlığı,grip, sinüzit, saman nezlesi ya da öteki üst solunum yolu alerjilerinde,burun tıkanıklığı, öksürük, burun akıntısı, ateş, baş ağrısı ve hafif şiddetle izleyen ağrılar gibi muhtelif semptomlardan tesirli bir hafifleme sağlar.

Kontrendikasyon:

 Antihistaminiklere, parasetamol veya fenilefrin karşı fazla duyarlılığı olan şahıslarda kontrendikedir. Bazı antidepresan ilaçların MAO inhibitörleri vazgeçilmesinin üzerinden 14 gün geçmeden kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Bu ilaç kullanılırken, içkili meşrubatlar almaktan,motorlu taşıtlar veya ağır makineler kullanmaktan kaçınılmalıdır.Özellikle çocuklarda uyku hali ya da eksitabiliteye neden olabilir.İçki, sedatifler ve trankilizanlar uyku hali tesirini artırabilirler.Astım, glokom, amfizem, kronik karaciğer rahatsızlığı, soluk darlığı,solunum güçlüğü, hipertansiyon, diyabet, kalp ya da tiroid hastaları,prostat bezinin gelişmesi sebebiyle idrara çıkmada güçlük sürükleyen,antidepresif ya da yüksek tansiyon için ilaç kullanan hastalar builacı önerilen dozların üstünde kullanmaları mevzusunda uyarılmalıdır.

Yan Tesirleri:

 Ten Döküntüsü, görme fluluğu, taşikardi, baş dönmesi, seyrek gastrointestinal bozukluklar, sedasyon, ağız kuruluğu, özellikle çocuklarda irritabilite görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 İçki,antidepresanlar, MAO inhibitörleri, antiepileptikler, barbitüratlar,antikonvülzanlar ve steroid yapılı oral kontraseptifler ve metoklopramid ile beraber kullanılmamalıdır.

Doz Teklifi:

 Günlük doz 12 yaş ve üzeri yetişkinlerde genel olarak 6 saatte bir Tablet alınır. Zorunlu görüldüğünde, hastanın vaziyetine göre 4 saatte 1 Tablet verilebilir. Günde maksimum 6 Tablet aşılmamalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın