Anasayfa » Genel » Ticaret Bakanlığı duyurdu! Otomobil bayisi ve galericilere ceza yağdı

Ticaret Bakanlığı duyurdu! Otomobil bayisi ve galericilere ceza yağdı

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründe 6 ay ve 6 bin km satış kısıtlamasını ihlal eden yetkili bayi ve oto galerilere toplam 35 milyon 110 bin 527 lira yönetimsel ceza uygulandığını duyurdu. Otomotiv bayilerine stokçuluk sebebiyle toplam 8 milyon 292 bin 360 lira meblağında yönetimsel para cezası uygulandı.

Ticaret Bakanlığı duyurdu! Otomobil bayisi ve galericilere ceza yağdı

Bakanlık yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Kamuoyunun bilindiği üzereleri olduğu üzere, Kovid-19 salgınının etkisiyle otomotiv sektöründe yapım, tedarik ve lojistik alanlarında küresel çapta yaşanan sorunlar natürel olarak ülkemiz otomotiv sektörünü de etkilemiş ve otomotiv piyasasında talep ve arz dengesizliğine neden olmuştur. Bununla beraber, ülkemizde otomotiv sektöründeki talep ve arz dengesizliğini fırsat öğrenerek stokçuluk veya spekülatif maliyet çoğalışı yapmaya çalışanlar maalesef ortaya çıkmıştır.

Otomotiv sektöründe alana gelen söz konusu talep ve arz dengesizliğini fırsata çevirmeye çalışanlara karşı Bakanlığımızca ilk günden itibaren zorunlu ihtiyatların alınması emeliyle azami özen ve hassasiyet gösterilmiştir.

Bu kapsamda, Bakanlığımızca ilk olarak, otomotiv piyasasında ortaya çıkan fazla ve adaletli olmayan maliyet çoğalışlarının ve stokçuluğun önüne geçilmesi emeliyle kamuoyunda 6 ay 6 bin km tertip etmesi olarak öğrenilen pazarlama ve satış kısıtlamasına ait tertip etme yapılmıştır. Söz konusu kısıtlama kapsamında Bakanlığımızca asıllaştırılan teftişler neticesinde, bugüne kadar, araba yetkili bayi ve oto galerilere toplam 35 Milyon 110 Bin 527 TL yönetimsel para cezası uygulanmıştır.

Ayrıca, Bakanlığımızca stokçuluk faaliyetlerine karşı asıllaştırılan teftişler sonucunda Haksız Maliyet Değerlendirme Heyeti tarafından otomotiv bayilerine bugüne kadar toplam 8 Milyon 292 Bin 360 TL meblağında yönetimsel para cezası uygulanmıştır.

Bununla beraber, ilk tescil motorlu kara vasıtayı ticaretiyle iştigal eden araba yetkili bayilerinin, harcayıcıların sıfır araçlara ulaşmasını güçleştirici faaliyetlerinin engellenmesini temin etmek emeliyle, 6 Mayıs 2023 tarihinde İkinci El Motorlu Kara Araçlarının Ticareti Hakkında İdaremelikte yine bir farklılık yapılmıştır.

Yapılan farklılıkla, ilk tescil motorlu kara vasıtayı ticareti faaliyetinde bulunan araba yetkili bayilerinin vasıta satışından kaçınması, vasıtanın liste maliyetinin üzerinde maliyet arz etmesi, alıcıyı aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlaması ya da takas maliyetini piyasa maliyetinin ehemmiyetli miktarda altında belirlemesi gibi harcayıcının ilk tescil motorlu kara vasıtasına ulaşmasını güçleştirici faaliyetlerde bulunması halinde, bu firmaların ikinci el motorlu kara vasıtayı ticareti yetki dokümanlarının iptal edileceği ve bu firmalara bir sene süreyle yetki belgesi verilmeyeceği tertip edilmiştir.

Bu tertip etme uyarınca, geçtiğimiz Mayıs ayı içinde Bakanlığımızca yapılan teftişler sonucunda, Ankara ’da bir yetkili bayinin vasıtanın liste maliyetinin üzerinde elden ödeme arz ettiği, Bursa ’da bir yetkili Bayi ile Adana ’da bir yetkili bayinin iki ayrı şubesinin alıcıları aksesuar almaya zorladığı tespit edilmiş ve bu bayilere toplam 17 Milyon 834 Bin 400 TL yönetimsel para cezası uygulanmıştır. Bununla beraber, söz konusu yetkili bayilerin ikinci el motorlu kara vasıtayı ticareti yetki dokümanları iptal edilerek bu firmaların 1 sene süreyle ikinci el vasıta ticaretiyle iştigal etmeleri yasaklanmıştır.

Bu çerçevede, otomotiv sektöründe ortaya çıkan yapım, tedarik ve lojistik alanındaki sorunlar ile bu sorunların sebep olduğu talep ve arz dengesizliğini fırsata çevirmeye çalışanlara karşı Bakanlığımızca asıllaştırılan yoğun teftişler hâlihazırda bir hayli şehirlerimizde aralıksız sürdürülmektedir. Bu teftişlerde Bakanlığımızca yapılan tertip etmelere uygun hareket etmeyen Araba yetkili bayileri tespit edilmiş olup, bu bayiler hakkında ağır yönetimsel para cezaları ve zorunlu müeyyideler uygulanacaktır.

Bunun yanında, otomotiv piyasasındaki büyümeler Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup, harcayıcıların vasıtaya ulaşımının kolaylaştırılması emeliyle söz konusu sektördeki talep ve arz koşullarına bağlı olarak seçenek siyaset taşıtlarının veya tertip etmelerin uygulamaya alınması konusunda zorunlu tüm adımlar atılacaktır. Yurttaşlarımızı rahatsız eden uygulamalara karşı, Ticaret Bakanlığımız teyakkuz halindedir. Adaletli, haklı ve istikrarlı işleyen piyasa koşullarını oluşturmak öncelikli vazifemizdir.

Google News
İçeriği Oyla

Yorum yapın