Anasayfa » Genel » Togg ve Tesla peş peşe satışa çıktı; zorunlu trafik sigortasında değişim kaçınılmaz oldu! Hasarsızlık indirimi arttı!

Togg ve Tesla peş peşe satışa çıktı; zorunlu trafik sigortasında değişim kaçınılmaz oldu! Hasarsızlık indirimi arttı!

Trafikte taşıt kadar sürücülerin güvenliğini de önceleyen sigorta ve kaskolar, artan maliyetler sebebiyle ehemmiyetsiz hale gelmeye başlamıştı. Ancak peş peşe yaşanan zelzele ve su baskın trajedilerinin ardından taşıt sigortalarının ve kaskolarının yaptırılmasının yaşanabilecek trajedilere karşı ne denli temkin oluşturduğu bir kere daha acı bir biçimde ortaya çıktı. Önlemin esasını oluşturan kasko ve sigortalara ait alakalı bakanlıkça yeni bir karar alındı.

Elektrikli taşıtların çoğalmaya başladığı Türkiye ’de gerekli trafik sigortasına ait bir farklılık gerektiği bir zamandır konuşuluyor. Türkiye ’nin ilk elektrikli arabayı Togg ile dünyanın popüler elektrikli araba üreticisi Tesla, satışlarına başladı. Peş peşe başlayan satışların ardından, trafik sigortasına elektrikli taşıt tertip etmesi geldi. Zararsızlık indirimi çoğalırken, prim oranları da değişti. İşte ayrıntılar…

TRAFİK SİGORTASINDA FARKLILIĞA GİDİLDİ

Togg ve Tesla peş peşe satışa çıktı; zorunlu trafik sigortasında değişim kaçınılmaz oldu! Hasarsızlık indirimi arttı!

Trafik sigortasında birtakım farklılık yapılarken; yapılan farklılık Resmi Gazete aracılığıyla duyuru edildi. Yeni karar göre, zararın giderilmesinde ve tazminatın ödenmesinde uygulanacak olan indirimin, orijinale eşdeğerliği dokümanlandırılmış parçalar veya yine kullanılabilir parçaların seçim edilmesi halinde yüzde 20 ’ye kadar çıkmasına karar verildi. Elektrikli vasıtalar için yüzde 10 gerekli trafik sigortası prim indiriminin uygulanabilmesi de yeni kararla beraber olası hale geldi. Zararsızlık ve zarar nedeniyle prim artırım oranlarında da farklılığa gidilirken, yeni kararla beraber bu oran yüzde 50 ’ye kadar yükseltildi.

TRAFİK SİGORTASI RAKAMLARI BELİRLİ OLDU

Öte yandan Türkiye Sigorta Birliği ’nin TSB paylaştığı bilgiler dikkat çekti. Bu bilgilere göre, gerekli trafik sigortasında zarar ödemesi senelikte yüzde 94,7 çoğalarak 28,5 milyar TL ’ye kadar erişti. Aynı bilgi, üç aylıkta yüzde 89 çoğalışla 9,4 milyar TL ’ye çıkarken; senelik bazda 2023 senesinde 2,7 milyar TL olan teknik hasar, 2023 senesinde çoğalış gören bilgiler oldu. TSB ’nin hesabına göre bu sayı, 2023 senesinde 11,7 milyar TL ’ye kadar yükseldi. Aynı bilginin üç aylık ölçümleri ise; 1,8 milyar liralık teknik hasardan 3,8 milyar teknik hasara çıkıldığını gösterdi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın