Anasayfa » Genel » TOKİ Sosyal Konut Başvuru şartları nelerdir? İstanbul’da TOKİ Sosyal Konut Projesi hangi ilçelerde yapılacak?

TOKİ Sosyal Konut Başvuru şartları nelerdir? İstanbul’da TOKİ Sosyal Konut Projesi hangi ilçelerde yapılacak?

TOKİ Sosyal Konut başvuruları 14 Eylül itibariyle başladı. Milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen, Cumuhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi TOKİ projesinin detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Yapılan açıklamalar sonrasında İstanbullular, TOKİ ucuz konutların nerede ve hangi ilçelerde yapılacağını araştırmayı sürdü. Peki TOKİ İstanbul sosyal konut nerede, hangi ilçelere yapılacak? İşte merak edilen soruların yanıtı…

TOKİ İSTANBUL SOSYAL KONUTLARI NEREDE YAPILACAK?

TOKİ sosyal konut projesinin İstanbul’da hangi ilçelerde yapılacağı belli oldu. Buna göre TOKİ sosyal konut projesi İstanbul’un;  Arnavutköy, Başakşehir, Esenler, Çatalca, Silivri ve Tuzlu ilçelerinde yapılacak. 

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek.

Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek.

Yeni sosyal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1991 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek.

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 16 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 14 bin lira olması şartı aranacak.

Konutların aylık taksitleri asgari ücretlilerin ödeyebileceği tutarda olacak. Ödeme, toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmayacak, 240 aya kadar vade imkanı getirilecek.

İçeriği Oyla

Yorum yapın