Anasayfa » İlaç Rehberi » Tolvon

Tolvon

Tantum nedir ne için kullanılır, Tantum nasıl kullanılır, Tantum ’in saklanması, Tantum ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Tantum’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Draje

Benzidamin HC

Ambalaj:

 50 mg x 20 draje.

Endikasyon:

 Cerahatli doku operasyonları; burkulma, çıkık,ezik, tendinit, bursit, yanık ve eşi vaziyetler; diş ve diş etiyle ilgili irin ve operasyonlarda ve plastik cerrahi uygulamalarında;tonsillit, sinüzit gibi enflamasyonlu gidişatlarda, kulak ve burun operasyonlarında; bevliye ve jinekolojide cerahatli vaziyetler ve operasyonlarda; solunum yolları hastalıklarında ve venopatilerdeanti enflamatuvar ve analjezik olarak kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Benzidamin Karşı daha evvelden oluşmuş fazla duyarlılık vaziyetlerinde kontrendikedir.Gebelerde güvenirliği delil olmadığından, kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar karaciğer bozukluğu olan bireylerde ancak çok gerekli olduğunda kullanılmalı ve uzun süreli rehabilitasyon görenlerde karaciğer işlev testleri yapılmalıdır.

Yan Tesirleri:

 En çok görülen yan tesirler bulantı, epigastrik tazyik ve yanma hissidir. Nonsteroid ilaçların yan tesirleri yaşlı hastalarda daha sık görüldüğünden, bunlarda en düşük tesirli doz kullanılmalıdır.

İlaç Etkileşimleri:

 Tam nonsteroid antienflamatuvarlar gibi, değişik ilaçlarla beraber kullanıldığında dikkatli olunmalıdır.

Doz Teklifi:

 Bir defalık doz 0.7-1 mg/kg’dir. Gşanda vasati 3 defa 1 draje tok karnına alınır. Gerekirse gece uyumadan 2 saat evvel 1 draje daha alınabilir. Bir defalık azami doz 2 draje, gnamlık maksimum doz 4 drajedir. Rehabilitasyon süresi vasati 7-15 gşandır.

Jel

Benzidamin HCL

Ambalaj:

 %5×50 g’lik tüp.

Endikasyon:

 Muhtelif Sebeplere bağlı cerrahi, travmatik, fizik vs. yumuşak doku yaralanmalarına ait yerel ödem, inflamasyon ve bununla ilişkili sızılı gidişatlarınbursit, tendinit, miyalji, lumbago, burkulma, ezik, adale gerilmesi ve periferik nöropatilerin varikosit, flebit, tromboflebitrehabilitasyonunda kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Benzydamine karşı evvelden oluşmuş fazla duyarlı vaziyetinde kontrendikedir.

Uyarılar:

 Sarih yaraya sürülmemelidir. Uzun müddet kullanılması duyarlılığa neden olabilir. Gebelerde kullanılmamalıdır.

Yan Tesirleri:

 Ender olarak cilt tahrişine bağlı kaşıntı, eritem veya papüloveziküler tepkin gö-rülebilir de, bu bulgular ilaç kesilince kaybolur.

Doz Teklifi:

 Gşanda 2-3 defa hastalıklı bölgeye uygulanır.

Gargara

Benzidamin HCl

Ambalaj:

 22.5 mg/15 mL x 120 mL’lik ambalaj.

Spray

Benzidamin HCL

Ambalaj:

 0.27 mg/doz 30 mL’lik sprey başlıklı şişe.

Endikasyon:

 Ağız içi yerel olarak uygulandığında alttaki gidişatlarda endikedir: Ağız ve Diş Eti Hastalıkları: Gingivit, aft, glossit, paradental hastalıklar ve fazla zorlanmaya bağlı paradentozlarda; takviyeci rehabilitasyon olarakdiş çekimi ve tedavilerinde.BoğazHastalıkları: Anjin, farenjit, larenjitve tonsillitte gerekli antibakteriyel rehabilitasyona takviyeci olarak;kemoterapi, radyoterapi ve değişik sebeplerden misalin trakeal entübasyon kaynaklanan ağız boşluğu mukozitlerinde, endikedir.

Kontrendikasyon:

 Gebelerde ve benzidamin HCl’ye fazla duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Yan Tesirleri:

 Bulantı, kusma, ağız kuruluğu ve salya çoğalışı,tat bozukluğu, iştah kaybı, baş dönmesi, mide bağırsak bozukluğu,seyrek alerji, uyku bozukluğuyla karşılaşılabilir.

Doz Teklifi:

 Tantum Verde Gargara: Bir çorba kaşığı 15 mL gargara solüsyonu ile 20-30 saniye ağızda çalkalama ve/veya gargara yapıldıktan sonra kalan kısım dışarı atılır, yutulmaz. Gereksinimine göre bu harekât genellikle gşanda 2-3 defa 3-4 saat arayla yinelenir; gereğinde 5kereye çıkabilir. Rehabilitasyon süresi, olguya göre vasati 2-7 gşan arasındadır; ışınım mukozitlerinde rehabilitasyon hekim teftişinde 15-20 gşan sürebilir. 6 yaşından minik çocuklarda kullanılması önerilmez.Tantum Verde Spray: Bir Defada 4 püskürtme, gşanda 2-6 defa yinelenerek kullanılır. Rehabilitasyon süresi vasati 4-5 gşandır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın