Anasayfa » Genel » Trugo açıkladı! Yerli otomobil TOGG’un şarj ücretleri belli oldu

Trugo açıkladı! Yerli otomobil TOGG’un şarj ücretleri belli oldu

Trugo ile Türkiye’de uçtan uça kesintisiz ve yüksek performanslı şarj ağı kurmak için yola çıkan Togg, Bolu’da kurduğu şarj aygıtlarının ardından, Bursa, İstanbul, Samsun, Sakarya, Düzce, Ankara, Kocaeli, Van ve Denizli ’de de montajları bitirdi.

Trugo açıkladı! Yerli otomobil TOGG'un şarj ücretleri belli oldu

Türkiye’nin Arabayı Teşebbüs Grubu’nun şarj istasyonu ağı olan Trugo’da maliyet listesi yayımlandı. Buna göre kW/s başına birim fiyat 7,99 lira oldu. Böylece kısa erimli ve uzun erimli Togg’un km başına ne kadar yakıt tüketeceği de belirli oldu.

Togg’un kısa ve uzun erimli uslu makinelerinde kapasiteler erime oranla farklılık gösteriyor. Kısa erimli Togg 52,4 kWh pilsıyla 314 km yol alabilirken uzun erimli Togg 88,5 kWh pilsıyla 523 km yol gidebiliyor.

TOGG’UN ŞARJ FİYATI BELİRLİ OLDU

Trugo’da ise şarjın maliyeti tanımlandı. kWs başına 180 kW’lık ve 300 kW’lık istasyonlarda birim başına fiyat 7,99 lira oldu.

Şarj bitirildikten sonra şarj istasyon alanının otopark olarak kullanılması halinde de dakikada 0,5 lira fiyat alınacak.

Başka bir deyişle pil kapasitesi 52,4 kWh olan kısa erimli 314 km erime sahip Togg’un şarj maliyeti Trugo istasyonlarında 418.6 lira olurken km başına tükettiği enerji de 1,33 lira olacak.

 

KULLANIM ALIŞKANLIKLARINA GÖRE FARKLILIK GÖSTEREBİLİR

Elektrikli taşıtlarda km başına tüketilen enerji maliyeti sürücünün kullanım alışkanlıkları ve zindelerine göre değişebiliyor. İçten yanmalı motorlarda da olduğu gibi performanslı kullanımda yakıt aşırılaşırken elektrikli vasıtalarda da bu vaziyet asıllaşıyor.

Klima ya da ısıtma sisteminin kullanımı, hava koşulları, meyil, yol koşulları, sürücünün kullanım alışkanlıkları, vasıtanın lastik teçhizatına kadar yakıt tasarrufunu pozitif ya da olumsuz etkileyecek pek çok madde bulunuyor. 

 
İçeriği Oyla

Yorum yapın