Anasayfa » Genel » Türkiye’de elektrikli otomobile geçiş süreci hızlandı! Satışlar her geçen gün artıyor

Türkiye’de elektrikli otomobile geçiş süreci hızlandı! Satışlar her geçen gün artıyor

Türkiye’de yerli araba TOGG’un etkisiyle elektrikli arabaya geçiş süreci süratlendi. Her ay artmaya devam eden elektikli araba satışları ocak-mart yarıyılında Türkiye ’de 8 bin 188 adet elektrikli araba satışı hakikatleşti.

Türkiye'de elektrikli otomobile geçiş süreci hızlandı! Satışlar her geçen gün artıyor

Üç aylık yarıyılda toplam araba satışları ise 175 bin 421 olarak hakikatleşti. Elektrikli arabaların toplam satışlardan aldığı pay bu yarıyılda yüzde 4,66 olarak hesaplandı.

ŞUBAT AYINDA 2 BİN 477 ADET ELEKTRİKLİ ARABA SATILDI 

Elektrikli taşıtların toplam araba satışlarındaki payı da artıyor. Son 3 ayda ise bu pay yüzde 4,66 oldu. ODMD bilgilerinden elde edilenlere göre aylık olarak bakıldığında Ocak ’ta 1.071 elektrikli araba satıldı. Satışlar Şubat ayında 2 bin 477 olarak hakikatleşirken Mart ayında fırlama yaşandı. Söz konusu ayda 4 bin 670 bin adet elektrikli araba satışı hakikatleştirildi. Böylece 3 aylık yarıyılda toplam 8 bin 188 adet elektrikli satışı asıllaşmış oldu.

Türkiye ’de elektrikliye geçiş potansiyelinden düşük seviyede ilerliyor. Araştırmalara göre bunun en büyük sebeplerinden birisi; şarj noktalarında erişimde duyulan evham ve süratli şarj noktalarının sık olmaması olarak görülüyor.

MEVCUTTA 6 BİN 500 ADETLERDE ŞARJ İSTASYONU 

Mevcutta 6 bin 500 adetlerde bulunan istasyon sayısı Togg ’la beraber yılsonuna kadar 15-20 bin bandına erişmesi bekleniyor. Şu anda Türkiye ’de 2011 yılından beri kurulan şarj istasyon sayısı 6 bin 500 adete erişmiş gidişatta. Bu şarj istasyonlarının yüzde 60 ’ı İstanbul ’da bulunuyor. Şarj istasyonlarının Anadolu ’ya yayılmasıyla trafikte görülen elektrikli araba sayısının süratle çoğalacağı hipotez ediliyor.

TESLA TÜRKİYE’DE RESMİ OLARAK FALİYETE BAŞLADI

Yerli araba Togg ’dan sonra doğuştan elektrikli arabanın dünyada önde gelen markalarından Tesla, Türkiye ’de resmi olarak faaliyete başladı. Üç değişik versiyonla satışa sunulan Model Y araçlarıyla Türkiye pazarına giren küresel marka, İstanbul, Edirne, Bolu ve Ankara dahil olmak üzere 30 lokasyonda Supercharger şarj istasyonu açıyor ve şarj ağını devamlı olarak büyütüyor.

TOGG YOLLARDA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, teslimatları başlayan Türkiye ’nin Arabayı Togg ’un yollarda vızır vızır gezdiğini söyledi. Külliye ’de Halk Kütüphanesi ’nde, ‘Sektör Yerleşkede Programı Tanıtım Merasimi ’nde konuşan Varank,Son yarıyılda arkası arda gelen galibiyetlerinin büyüyen insan kaynağı gücünün bir göstergesi olduğunu belirtti, Varank,“Fabrika seri yapıma başladı ve vasıtalar yollara çıktı. Ön siparişe 177 bin müracaat oldu. Cumhurbaşkanı ’mızın taşıtını teslim ettik. Bakanlarımıza resmi taşıtlarını teslim ettik. Türkiye ’nin Arabayı yollarda vızır vızır dolaşmaya başladı. Türkiye ’nin Arabayı ’ni de gözlem uydusunu da yaparız dedi. Programın insan kaynağının mutasyonuna liderlik edeceğini belirten Varank, gayelerinin Türkiye Yüzyılı ’nda, dünyada teknolojinin lideri ülkeler arasına girmek olduğunun altını çizdi.

 
İçeriği Oyla

Yorum yapın