Anasayfa » Genel » Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim 61 yaşında

Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim 61 yaşında

Türkiye’nin ilk yerli otomobil serüveni, eski adı Eskişehir Demiryolu Fabrikaları olan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi’nde (TÜRASAŞ) başladı.

Bu fabrikada 1961’de Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla yaklaşık 200 mühendis ve işçi tarafından “Siyah”, “Beyaz”, “Mavi Boncuk” ve “Gecekondu” isimleriyle 4 otomobil üretildi.

Ankara’ya götürülen ve adı “Devrim” olarak değiştirilen araçlardan biri, 29 Ekim 1961’de Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Cumhurbaşkanı Gürsel tarafından test amacıyla kullanıldı.

Bu sırada benzini biten Devrim, daha sonra trenle Eskişehir’e getirilerek bir süre fabrika içinde kullanıldı, ardından TÜRASAŞ tesislerinde sergilendi.

TÜRASAŞ tesislerinde 3 Mart 2018’de ziyarete açılan “Devrim Otomobili Müzesi”nde sergilenmeye devam eden 0002 şasi ve 0002 motor numaralı otomobile güvenlik gerekçesiyle benzin konulmuyor, aküsü ise sökülü halde bulunuyor.

Müzede, aracın yapımında kullanılan kaynak motoru, matkap ve torna tezgahları, yapım aşamalarının çekildiği fotoğraf makinesi, kumpas, pergel, cetvel, çizim masası, kireç taşından maketi, yedek parçalar, Sivas’ta demir yollarında dökülmüş orijinal motor bloku ve çalışmaların görselleri de sergileniyor.

Türkiye’nin yerli otomobil macerasını başlatan “Devrim”in 4,5 yıldır Eskişehir’de sergilendiği müze, 470 bin ziyaretçiye kapısını açtı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın