Anasayfa » Genel » Ücretli Öğretmen Maaşı (Yeni Zamlı Maaş)

Ücretli Öğretmen Maaşı (Yeni Zamlı Maaş)

Fiyatlı hoca ücreti ne kadar? Biçiminde ziyaretçilerimizden çok sık sual almaktayız. Bu içeriğimizle beraber fiyatlı hoca ücreti ve eşi olan başlıkların her birisinde detaylı bilgi sunmuş olacağız. Ulusal Eğitim Bakanlığı ’nın bünyesinde görevlendirilen fiyatlı hocalar ne kadar ücret alıyor? Merak ediyorsanız bu içeriğimiz sizlere dayanakçı olacaktır.

Henüz atama görememiş olan hocalar için seçenek yol olan fiyatlı hocalık yeniden Ulusal Eğitim Bakanlığı ’nın bünyesinde yer almaktadır.  Verilen ders sayısıyla orantılı olacak biçimde para kazanan fiyatlı hocalar, Ulusal Eğitim Bakanlığı ’nın uyguladığı fiyatlı hocalık avantajı sayesinde hoca sarihini bir nebzede olsa eksiltmiş olur. Henüz atama göremeyen hocalar bu sayede hocalık görevine istihdam edilir.

Fiyatlı Hoca Nedir?

Verdiği ders saatiyle orantılı olarak ücretini kazanan bireylere fiyatlı hoca denmektedir. Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından istihdam edilirler ve hoca gereksinimini giderebilmek emeliyle başvuru yoluyla fiyatlı hocalık müracaatları alınır.

Fiyatlı Hoca Ne İş Yapar?

Fiyatlı hocanın yapması gereken mesullükler alttaki gibidir.

Müfredatı iyi anlamalı ve tasarlanan programa uyabilmelidir.Öğrencileri sıkı takip etmeli ve akademik gelişimlerini iyi tamamlamaya müteveccih çalışma sunmalıdır.Ders tasarıları hazırlamalı ve müfredata uygun materyallerle derslerini şekillendirmelidir.Disipline egemen olmalı ve sevgi, saygı gibi kavramları talebeye aktarabilmelidir.Velilerle irtibatta kalarak talebeler hakkında velilere bilgi iletmelidir.

Fiyatlı Hoca Avantajları

Fiyatlı hoca istihdamı sayesinde talebeler derslerinden geri kalmamış olurlar. Aynı zamanda hocalarda hayali olan hocalığı bir nebze de olsa yaşayabilir, kontrat kapsamında ücretlerini alabilirler.

Fiyatlı Hoca Dezavantajları

Fiyatlı bir biçimde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından istihdam edilen fiyatlı hocalar yalnızca 1 öğretim seneyi için ders verebilmektedirler. Şayet kadroya mahsus bir hizmete dahil olurlarsa kontratlı hocalıkları sonlandırılır. Ücret mevzusunda kadroya tabi olan hocalara göre kontratlı hocaların ücretleri daha düşüktür.

fiyatlı hoca ücreti

Fiyatlı Hoca Ücreti Ne Kadar?

Fiyatlı hocalar için tanımlanmış olan sabit bir ücret meblağı ne yazık ki yoktur. Kadrolu hocaların en büyük avantajı olan sabit ücret olayı, kontratlı hocalarda geçerli olmamakla beraber sabit bir ücret alamamaktadırlar. Yapılan kontrat güzergahında hoca, saat başına fiyat almış olur. Fiyatlı bir hoca örgün eğitim müesseselerinde haftalık 30 saat, yaygın eğitim müesseselerinde en fazla haftalık 40 saat çalışma yapabilir. Bu bağlamda fiyatlı hoca ücretleri için bir hudut vardır.

2023 seneyi Temmuz ayı için tanımlanmış olan saat başı fiyatlandırma 39,35 TL ’dir. Ek olarak haftalık olarak 30 saat derse giren bir fiyatlı hocaya avantaj olarak ders fiyatı 30 saat üzerinden değil 36 saat üzerinden hesaplanacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında fiyatlı hoca ücreti haftalık olarak 1.416,60 TL yapmaktadır. Aylık olarak fiyatlı hocanın ücreti 5.666,40 TL ’ye tekabül etmektedir.

Şayet fiyatlı hoca haftada 30 saat derse girerse alacağı ücret 5,666,40 TL olacaktır.Şayet fiyatlı hoca haftada 40 saat derse girerse alacağı ücret 6,296 TL olacaktır.

Fiyatlı Hoca Ücretleri Ne Zaman Uyuyor?

Kontratlı bir biçimde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından istihdam edilen hocaların ücretleri her ay başı çalıştıkları saat kadarıyla banka hesaplarına yatırılmış olur. Fakat bazı vaziyetlerde ücret ödemeleri kısmen de olsa gecikebilmektedir. Bunun sebebi saat hesaplamasında ortaya çıkan karmaşıklıktır.

Çoğu fiyatlı hoca ücretinin zamanında uyumadığından şikayet etmektedir lakin fiyatlı hocalıkta saat bazlı çalışmaya göre fiyat tanımlandığı için ay sonu geldiğinde yapılan hesaplamalar sarkabiliyor. Bundan dolayı ücretin yatırılması da birkaç gün ileriye atabiliyor. Saat hesaplamaları bütün ve detaylı bir biçimde yapıldığında gecikme olmaksızın hocaların ücretleri banka hesaplarına yatırılmış olur. Genel olarak ayın ilk günlerinde yatırılan ücretler vaziyete göre ayın 15 ’ine kadar da yatırılabilir. Şayet ayın 15 ’ine kadar rastgele bir ücret ödemesi alamadıysanız bulunduğunuz şehrin veya ilçenin ulusal eğitim müdürlüğüne kesinlikle müracaat yapmalısınız.

Fiyatlı Hoca Müracaatı Nasıl Yapılır?

Fiyatlı hoca olabilmeniz için ilk evvel hocalık koşullarını taşımalısınız. Şayet koşulları taşıdığını düşünüyorsanız Ulusal Eğitim Müdürlüğü ’ne müracaatınızı yapabilirsiniz. Harici olarak E – Devlet üzerinden de müracaatlar alınabiliyor.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın