Anasayfa » Genel » Ünlü sanatçı Köksal Engür hayatını kaybetti!

Ünlü sanatçı Köksal Engür hayatını kaybetti!

Oyuncu Cengiz Bozkurt, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Köksal Engür ağabeyimizi böbrek yetmezliğine bağlı karmaşıklıklar nedeniyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm beğenenlerinin başı sağ olsun.” ifadeleriyle ünlü oyuncunun ölümünü duyurdu.

Köksal Engür ağabeyimizi böbrek yetmezliğine bağlı karmaşıklıklar nedeniyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm beğenenlerinin başı sağolsun. pic.twitter.com/gYQCZRwktq

— cengiz bozkurt @mcengizbozkurt March 26, 2023

KÖKSAL ENGÜR KİMDİR?

1946’da Kars’ta dünyaya gelen Köksal Engür, henüz 10 yaşındayken Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Ankara Radyosu “Çocuk Saati” programında kısa radyo tiyatrolarıyla işe başladı.

1969’da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Kısmını bitiren sanatçı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun yanı gizeme seslendirme çalışmalarına da başladı. 

Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Sınama Sahnesi, Modern Sahne, Hodri Alan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Minik Sahne gibi özel tiyatrolar ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi imallerinde rol alan Köksal Engür, bir hayli film ve çizgi filmde onlarca kişiliğe sesiyle hayat verdi. 

Engür’şöhret sesi Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams’ın yanı gizeme Susam Sokağı’ndaki “Büdü” ve “Red Kit”le aynılaştı.

1999 Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Senenin En İyi Erkek Oyuncusu”, 2002’de “Senenin En Galibiyetli Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu” seçilen sanatçı, 2005’te 16. Ankara Film Festivali’nde “Takviyeci Erkek Oyuncu” mükâfatını aldı. 

İçeriği Oyla

Yorum yapın