Utalk

Ursofalk nedir ne için kullanılır, Ursofalk nasıl kullanılır, Ursofalk ’in saklanması, Ursofalk ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Ursofalk’in mümkün yan etkiler nelerdir.

Kapsül

Ursodeoksikolik Asit

Ambalaj:

 250mgx100 kapsül.

Endikasyon:

 Safra kesesi fonksiyonlarını devam ettiği hastalarda, radyoopak olmayan kolesterol safra taşlarının eritilmesinde, safra taşı dağılınmasının ardından ortaya çıkan taş fragmanlarının eritilmesinde kullanılır. Ayrıca, Primer Biliyer Siroz’da I.-II. aşama karaciğer fonksiyonlarının ve hastalık semptomlarının düzeltilmesi emeliyle kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Kalsifiye Veya bilirubin taşı şüphesinde, 2 cm’den büyük taşlarda, safra kesesinin yarıdan aşırısının taşla dolu olduğu gidişatlarda, sürekli kolikyakınması olanlarda, safra kesesi ve safra yollarının inflamatuar hastalıklarında, enflamatuvar mide bağırsak hastalıkları ve ülserlerinde açlık diyetinde kullanılmamalıdır. Gebelik süresince kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Laboratuvar hakimiyeti, karaciğer testleri, SGOT, SGPT ve gGT dörder haftalık aralıklarla ilk üç ay önerilir. Takribî 3 ayda bir yinelenir. Anne sütüne geçip geçmediği bilinmediğinden, emziren annelerde dikkatle kullanılmalıdır. Çocuklarda etkinliği ve güvenirliği saptanmamıştır.

Yan Etkileri:

 Hastaların Çok az bir kısmında gaitada yumuşama olabilir, fakat bu, tedavinin kesilmesi için neden oluşturmaz. Bulantı, kusma, ağızda metalik tat, karın sızısı nadiren ortaya çıkabilir. Bazı alerjik cilt reaksiyonları da görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Ursodeoksikolik asit ile birlikte kolestiramin, kolestipol veya alüminyum hidroksid gibi antasitler eş zamanlı uygulamaları, ursodeoksikolik asitin emiliminin önlenmesinedeniyle önerilmez.

Doz Önerisi:

 Safra Taşlarının Eritilmesinde: Günlük dozaj, beden ağırlığına göre 2 ile 5 Kapsül arasında değişmektedir. 60 kilogram’ye kadar sabah 1,akşam 1 Kapsül; 80 kilogram’ye kadar sabah 1, akşam 2 Kapsül; 1000 kilogram’ye kadar sabah 1, akşam 3 Kapsül ve 100 kilogram’dan ağır olanlarda doz, sabah 2 Kapsül,akşam 3 Kapsüldür.Kapsüller düzenli bir şekilde alınmalıdır. Kolesterol Safra kesesi taşlarının erimesi için genellikle 3 ay ile 2 sene arasında vakte gerek vardır. Şayet 12 aylık tedavinin ardından safra taşı büyüklüğünde bir eksilme olmamışsa, tedaviye devam etmenin faydayı yoktur. Tedavi Sırasında 6 aylık aralarla safra kesesi radyolojik tetkikleri yapılarak tedavinin zaferi hakimiyet edilmelidir.Primer Biliyer Siroz’da: 50 kilogram’ye kadar sabah 1, akşam 1 Kapsül; 75 kilogram’ye kadar sabah 1, öğlen 1, akşam 1 Kapsül; 100 kilogram’ye kadar sabah 1, öğlen 1, akşam 2 Kapsül ve 100 kilogram’dan fazla olanlarda doz sabah 2, öğlen 1, akşam 2 Kapsüldür.

İçeriği Oyla

Yorum yapın