Anasayfa » Sağlık » Uyuz Geçtikten Sonra Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

Uyuz Geçtikten Sonra Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde uyuz geçtikten sonra kaşıntı ne kadar sürer? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizde uyuz geçtikten sonra kaşıntı ne kadar sürer? Sualine Doğru yanıtı verdik. Aynı zamanda uyuz bulguları nelerdir, uyuz nasıl geçer, uyuz bulaşıcı mıdır? Başlıklarında da değişik bilgiler verdik.

Uyuz hastalığı, uyuz böceğinin bedene geçmesiyle beraber ortaya çıkan bir hastalıktır. Tene yerleşen Sarcoptes Scabiei var. Hominis böceği tüm bedende kaşıntıya yol açar ve asalak hastalığını başlatır. Bedenin genelini etkileyen büyük ve rahatsız eden uyuz hastalığı millet arasında sık bir biçimde yaşanmaktadır. Büyük bir fobiye ve evhama neden olan hastalık için bazı değişik bilgiler veriyoruz. Uyuz geçtikten sonra kaşıntı ne kadar sürer? Merak ediyorsanız yanıtı alttadır.

Uyuz Geçtikten Sonra Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

Uyuz Bulguları Nedir?

Sıkça sorulan sualler arasında; ‘ ’Uyuz olduğumuz nasıl anlarım? ’ ’ yer alıyor. Uyuz olduğunuzu kavrayabilmeniz yolu uyuz böceğinin teninize yerleşmesi olması ve yerleşmeyle beraber üremeye başlamasıyla kaşıntı ile çok rahat bir biçimde kavrayabilirsiniz. Uyuz böceği teninizde 4 – 6 hafta süresince dolaşarak faize yapabilir. Duyara bağlı şikayetler ortaya çıkar ve bu şikayetler neticesinde hastanın uyuz hastalığına tutulduğu teşhisi konulur.

Uyuz hastalığının alana gelmesiyle beraber ten üzerinde uyuz lezyonları ortaya çıkar. Ten fazla fazla kaşındığı için kaşınma sebebiyle ortaya yaralanmalar çıkar. Uyuz bulguları arasında en sık karşılaşılan bulguları sizler için altta hisseleştik.

El parmakları arasında kaşıntı El bileğinde kaşıntı Koltuk altında kaşıntı Kulak arkalarında kaşıntı Bel bölgesinde kaşıntı Ayak bileklerinde kaşıntı Kalçalarda simetrik lezyonlar

Uyuz hastalığına tutulduktan sonra bayanların genital bölgesinde yaralanmalar ortaya çıkar. Erkeklerde de aynı biçimde genital bölgelerinde yaralar çıkar.

Uyuz Geçtikten Sonra Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

Rehabilitasyon süreci netlikle aksatılmayacak hastalıklar arasında yer alan uyuz hastalığı için hijyen kaideleri aşırısıyla ehemmiyetlidir. Uyuz hastası olduktan sonra kaşıntılarınız devam ediyorsa şahsi hijyeninize salt surette dikkat faktörüz gerekir. Uyuz olmuş bir birey uyuz ilaçlarını kullanmadan banyo girerek keselenerek duş alması gerekir. Banyo çıkışında ten iyi bir biçimde kurulanmalı ve kulak art dahil olacak biçimde tüm bedene uyuz ilacı sürülmelidir.

Uyuz hastalığında rehabilitasyonunuz sona ermiş olsa dahi kaşıntılarınız süratli bir biçimde sona ermez. Ten üzerindeki alerji vaziyeti bir müddet daha devam ederek kaşıntılar alana kazanç. Bu süreç 2 – 6 hafta kadar sürebilmektedir.

Uyuz Nasıl Bulaşır?

Uyuz bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı etrafınızdaki öbür şahıslardan temas ile sizlere bulaşabilir bir hastalıktır. Uyuz böceğinin temas ettiğiniz bir şahıstan size geçmesi 15 – 20 dakika sürecektir. Bu müddet içerisinde sık bir biçimde ten temasında bulunduğunuz birey size uyuz böceğini bulaştırabilir. Uyuz hastalığı genel olarak cinsel ilişki sırasında veya aile azaları arasındaki temasta süratlice dağılabilir.

Sağlık kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - (1 Oy)

Yorum yapın