Anasayfa » İlaç Rehberi » Xalatan

Xalatan

Xalacom nedir ne için kullanılır, Xalacom nasıl kullanılır, Xalacom ’in saklanması, Xalacom ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Xalacom’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Göz Damlası

Latanoprost 50 µg,timolol 5 mg/mL. 1 damla takribî olarak 1.5 µg latanoprost ve 150 µg timololiçerir.

Ambalaj: 2.5 mL’lik şişe.

Endikasyon:

b Blokerler,prostaglandinler ve intraoküler basıncı eksilten öteki ilaçlara yeterli cevap vermeyen oküler hipertansiyonu ve sarih açılı glokomu olan hastalarda intraoküler basıncı düşürmede endikedir.

Kontrendikasyon:

Ciddi Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, bronşiyal astım ve böyküsünün de dahil olduğu reaktif havayolu hastalıkları; sinüs bradikardisi,ikinci veya üçüncü derece atriyoventriküler blok, belirgin kalp yetmezliği,kardiyojenik şok; latanoprost veya timolole karşı fazla duyarlık.

Uyarılar:

Timolole bağlı olarak, Prinzmetal anginanınşiddetlenmesi, ciddi periferik ve merkezi dolaşım bozukluklarının şiddetlenmesi, bradikardi ve hipotansiyon gibi, sistemik blokerlerle ortaya çıkan advers tesirlerle aynı tipte tesirler görülebilir. Timolol uygulamasının ardından, bronşiyal astım hastalarında bronkospazma bağlı vefat ve ender olarak kalp yetmezliğine bağlı vefat olgularında kapsayan raporlar bildirilmiştir.blokerler akut hipogliseminin belirti ve semptomlarını maskeleyebilmektedir.bBlokerlerle rehabilitasyon, hipertiroidizminbazı semptomlarını maskeleyebilir ve rehabilitasyonun aniden kesilmesi bazısemptomların şiddetlenmesine neden olabilir.blokerlerle rehabilitasyon, miyastenia gravis semptomları ışiddetlendirebilir.blokerleri rehabilitasyon sırasında alerjik bir tepkin alana kazançsa, ilaç kesilmeli, uygun rehabilitasyon başlatılmalıdır. Ciddi anafilaktik tepkinler epinefrin ile hemen acil rehabilitasyon gerektirir. Latanoprost, iristeki kahverengi pigmentin ölçüsünü artırarak, zamanla göz rengini değiştirebilir.Gebelik zamanınca kullanılması önerilmez. Emziren bayanlarda kullanılmamalı veya ilaç kullanılacaksa emzirmeye son verilmelidir. Göz damlasının damlatılması, geçici olarak görme bulanıklığına neden olur.

Yan Tesirleri:

Yeşil Kahverengi, sarı kahverengi ve mavi/grikahverengi iris rengine sahip hastalarda iris pigmentasyonunun çoğaldığı gösterilmiştir. Kirpiklerde koyulaşma,kalınlaşma ve uzama hastaların %37.4’şanda kollanmıştır. Göz irritasyonu batma,yanma ve kaşınma, gözde kanlanma, kornea bozuklukları, konjonktivit, blefarit,göz sızısı, baş sızısı ve tende kızarıklık görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

Timolol kapsayan göz damlalarının oralkalsiyum kanal blokerleri, katekolamin eksiltici ilaçlar veya beta blokerler,antiaritmikler amiodaron ve kinidin dahil, dijital glikozidleri, parasempatomimetikler ve MAO inhibitörleri ile birlikte uygulanması halinde, hipotansiyon ve/veya belirgin bradikardiye yol açan aditif tesir ihtimali vardır. Timolol Adrenalin ile birlikte verilmesi halinde bazan midriyazise neden olduğu bildirilmiştir. Beta Blokerler antidiyabetik casusların hipoglisemik tesirlerini arttırabilir.

Doz Teklifi:

Yaşlılar dahil yetişkinler için önerilen doz, hastalıktan etkilenmiş gözlere günde bir kere, bir damla damlatılması biçimindedir. Birden Fazla göz damlası kullanılırsa, ilaçlar en az beş dakika arayla uygulanmalıdır. Göz damlasını damlatmadan evvel kontak lensler çıkarılmalıdır.Kontakt lensler damlatma harekâtından 15 dakika sonra yine takılabilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın