Anasayfa » Genel » Yumurta, damarlarınızı tıkayabilir! Yumurta ile birlikte tüketilmemesi gereken yiyecekler

Yumurta, damarlarınızı tıkayabilir! Yumurta ile birlikte tüketilmemesi gereken yiyecekler

Yumurta, birçok yararı ile bilinen sabah kahvaltılarının yıldızı olarak herkesin masasında yerini alan bir besin olarak tüketiliyor. Ancak faydalarıyla bilinen yumurta içerisinde sodyum olan gıdalarla tüketilmesi halinde vücuda zarar verebiliyor. İşte yumurta ile birlikte tüketilmemesi gereken besinler.

İŞLENMİŞ GIDALAR

Bir restorana gittiğinizde sipariş ettiğiniz yumurta çoğu zaman sizin için sağlıklı olacağına bilhassa zararlı bir şekilde servis edilir. Yumurtanın yanında buna pastırma ve sosis gibi tuzlu etler ve patates kızartması gibi tuzlu yiyecekler de dahildir. Yumurta başlı başına diyetinize ekleyebileceğiniz sağlıklı bir besindir. Bununla birlikte yanında yedikleriniz doymuş yağ, sodyum ve diğer zararlı gıdalar açısından ciddi derecede yüksek olabilir.

Pastırma ve sosis gibi kahvaltıda tüketilen et çeşitlerini yemek çok fazla yağ ve sodyum almanıza sebep olabilir. Örnek olarak 2020-2025 yılları arasında Amerikalılar için hazırlanan beslenme rehberine göre alınması gereken günlük sodyum değeri 2.300 miligramdır. Fakat sadece bir dilim pastırma bile başlı başına 115 miligram sodyum içererek ve günlük almanız gereken değerinizin yüzde5’ine eşittir. İlk olarak bu rakam küçük görünse de, restoranlar tabakta iki ila üç (belki daha fazla) dilim pastırma servis etmektedir. Bu, bir öğünde çok fazla sodyum almanız anlamı taşıyor demektir. Bir sosis tabağı ise yaklaşık 790 miligram sodyuma içerir ve bu da günlük değerinizin yüzde34’ü kadardır.

Tükettiğiniz yağ miktarı da göz önüne alındığında, doymuş yağdan alacağınız kalorileriler günlük alımınızın yüzde10’una veya 2.000 kalorilik bir diyet için 20 gram eşdeğeri ile sınırlandırmanız tavsiye edilir. Bir dilim pastırma, günlük almanız gereken değerin yarısından fazlası olan yaklaşık olarak 12.6 gram doymuş yağ içerir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın