Anasayfa » Genel » 13 Kasım Paris Saldırıları (Detaylı Anlatım)

13 Kasım Paris Saldırıları (Detaylı Anlatım)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde 13 Kasım Paris Hamleleri mevzusunda sual almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber bedelli ziyaretçilerimizden 13 Kasım Paris hamleleri mevzusunda Doğru yanıtı verdik. Aynı zamanda 13 Kasım 2005 Paris hamleleri başlığında da değişik bilgiler aktardık.

13 Kasım 2005 tarihinde Paris ’te Doğruleştirilen silahlı ve bombalı ataktır. Fransa Stadyumu ’nda Doğruleştirilen atak bütün olarak 13 Kasım 2005tarihi  yerel saatle 21:16 saatinde Doğruleştirildi. Paris ve başşehir etrafında 13 Kasım ’da en az altı silahlı ve üç bombalı atak yapıldı. Peki 13 Kasım Paris hücumlarında neler oldu? İşte sizlere tüm detaylarıyla 13 Kasım 2005 Paris hamleleri…

13 Kasım 2005 Paris Hamleleri

13 Kasım 2005 Paris Hamleleri

13 Kasım 2005 tarihinde Fransa Stadyumu ve etrafında Doğruleştirilen silahlı ve bombalı atak da kayıp rakamı hali hazırda öğrenilmiyor. Bazı kaynaklara göre atak da en az 132 şahıs yaşamını kaybetti. Yeniden bazı haber kaynaklarına göre atak da 6 şahıs yer alıyordu. Tertip Edilen hücuma Fransız polisi ve iki intihar bombası katıldı.

Yapılan atak sonrasında Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande yerel saatle 23:58 ’de fantastik hal duyuru etti ve Fransa ’yı tüm ülkelerden engellemiş oldu. Başka Bir Deyişle Fransa ’nın hudutları diğer ülkelere tamamen kapatıldı. İkinci Dünya savaşından sonra ilk kere kapatılan Fransa hudut kapıları için en son Cezayir Savaşı ’nda tüm ülkeyi içerecek biçimde fantastik hal duyuru edilmişti.

Fransa Paris Hamlesi Arka Tasarıyı

Fransa, IŞİD ’e karşı yapılan hava hücumlarında en büyük gücü veren ülkelerden bir tanesidir. Ortak Yönetim güçleri arasına ilk katılan ülkeler arasında yer alan Fransa, IŞİD ’e karşı savaşan Kürt güçlere o zaman askeri ve insani yardım sağladı. Bir çok peşmergeye eğitim verdi. 2015 senesinde yapılan G – 20 zirvesinde IŞİD ’in geleceği ele alınacaktı ve bu zirve evveli IŞİD ’in ses getirecek bir eylem yapacağı varsayılmaktaydı.

Tüm risklere karşı üst düzey alarmda olan Fransa, 11 Aralık 2015 tarihlerinde güvenliğini daha da çoğaldırmıştır. Hudut hakimiyetleri tekerrür tekerrür yapılmıştır. Bu sırada Türkiye, Fransa ’yı hücumlar için iki kere ihtar fakat Fransa hükümeti tarafından hiçbir cevap verilmedi.

Paris Hamlesi Nasıl Yapıldı?

6 silahlı saldırganın katıldığı atak da üç değişik patlamayı kapsayan 7 değişik noktada eylem Doğruleştirildi. Fransa ’da Doğruleştirilen atak Rue De La Fontaine – Au – Roi, Rue de Charonne ve Rue Bataclan sokaklarına tertip edildi.

Atak da bombalı atak, intihar hamlesi, silahlı atak ve rehin alma hadiseleri yaşandı. Kullanılan silahlarda AK – 47 Kalaşnikov, el bombası, patlayıcı madde ve patlayıcı kemer kullanıldı.

Paris Hamlesi Can Veren Rakamı Ne Kadar?

Paris atağında yapılan hücumlar sonrasında 132 sivil yaşamını kaybetmiştir. 8 saldırgan ise öldürülmüştür. Bununla birlikte 99 ’u ağır 300 ’den fazla şahıs yaralanmıştır. Kabahati işleyen örgüt ise IŞİD ’tir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın