Anasayfa » Genel » Yayın Yasağı Kaç Gün Sürer? (Doğru Cevap)

Yayın Yasağı Kaç Gün Sürer? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde yayın yasağı kaç gün sürer? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber ziyaretçilerimize yayın yasağı kaç gün sürer? Başlığında Doğru yanıtı verdik. Aynı zamanda yayın yasağı nedir, yayın yasağı neden olur, BTK açıklama başlıklarında da değişik bilgiler verdik.

Ülkemizde yaşanan üzücü vakalar sebebiyle hükümet ve BTK tarafından bazı internet siteleri dahil sosyal medya uygulamalarına ulaşımda mesele yaşanıyor. Yaşanan mesele sebebiyle bireyler internette yayın yasağı ne kadar sürecek? Veya yayın yasağı kaç gün sürer? Başlıklarında araştırmalar yapmakta. Bu içeriğimiz sosyal medya ulaşım yasağı kalktı mı? Sualine Doğru yanıtı verecektir.

Yayın Yasağı Kaç Gün Sürer?

Yayın Yasağı Kaç Gün Sürer?

Yayın yasağı BTK tarafından uygulanmaktadır. Aynı zamanda RTÜK ’namda dahil olduğu yayın yasağında televizyon, sosyal medya uygulamaları ve internete dair palavra bilginin ortaya çıkarılması, dağıtılması veya hakikat olmayan bilgilerle insanları galeyana getirmemek için ulaşım meseleyi yaşanır. Yaşanan ulaşım meselesindeyse bireyler bir süre yayın yasağı sebebiyle internete ulaşmakta eforluk sürükleyebilirler.

Yayın yasağının ne zaman kalkacağına dair resmi bir açıklama yoktur. BTK ve etrafındaki bağlı kuruluşların her birisi Doğru, resmi ve hakikat olan bilgiyi şahsa eriştirebilmek için bir süre daha yayın yasağını devam ettirebilir. Bu yayın yasağında size hakikat bilgiyi sunamayacak olan ve resmi bilgiyi sunmayan kimseye inanmayınız.

Yayın Yasağı Ne Zaman Kalkacak?

Yayın yasağının net bir biçimde kalkacağı vakti söylemek Doğru değildir. Çünkü yayın yasağını uygulayan ve idareyen BTK, RTÜK eşi devlete bağlı çalışan müesseselerdir. Yayın yasağının ne zaman kalkacağını veya ne zaman sonlanacağını yalnızca devlete bağlı olan müesseselerin açıklamasını bilebilirsiniz.

Yayın Yasağı Nedir?

Yayın yasağı ve ulaşım meseleyi televizyon, radyo ve sosyal medya uygulamalarında yayınlanan yanlış / hakikat olmayan / gizeme dışı bilgileri ortadan kaldırabilmek emeliyle uygulanır. Bu uygulamada bireyleri galeyana getirmemek emeliyle ve milleti makûs düşünmeye yönlendirmemek emeliyle aksiyon alınmış olur. Alınan yayın yasağı ve ulaşım kısıtlamasından televizyonlar, radyolar veya sosyal medya uygulamaları etkilenebilir.

Yayın yasağı ve ulaşım kısıtlamasını BTK ve etrafındaki eş müesseseler uygulayacaktır. Uygulama esnasında sosyal medyaya dair bant daraltma operasyonu yapılır ve bu daraltma operasyonunda kullanıcılar Twitter, Instagram, Facebook ve TikTok gibi uygulamalara ulaşımda mesele yaşayabilirler. Yaşanan mesele şahısların cerrahından veya telefonundan kaynaklı değildir. Aksine BTK tarafından tüm ülke genelinde uygulanan bir yasaktır.

Yayın Yasağı Neden Olur?

Ülke içerisinde yaşanan facialarda hakikat ve Doğru bilgiyi yalnızca resmi kanallar üzerinden bilebilmek için yayın yasağı uygulanabilir. Yayın yasağında bireyler yayın yasağı olmadan evvel WhatsApp ve eşi olan sosyal medya uygulamalarında amansızca paylaşımlarda bulunarak Doğru olmayan, yanlış ve palavra bilgileri diğer insanlarla paylaşmaktadır. Bu da ulus içerisinde galeyana gelme, palavra bilgiye inanma ve türevi hadiselere neden olur.

Resmi bir biçimde paylaşımı bulunmayan ve resmi kanallardan bilgi kapsamayan hiçbir paylaşıma inanmanız için yayın yasağı gibi yasaklar getirilerek millete Doğru bilgiyi aktarmanın mücadelesi denilebilir. Yayın yasağı yaşanan hadiselerin ebadına göre müddet mevzusunda farklılık yaşayabilir.

Genel kategorimize ve Sosyal Medya Yasağı Kalktı Mı içeriğimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın