Anasayfa » Genel » 97 kişi ölmüştü nedeni şaşırttı

97 kişi ölmüştü nedeni şaşırttı

Pakistan ’da geçen ay alana gelen ve 97 şahsın hayatını yitirmesine yol açan uçak kazasının “kaptan kusurundan” kaynaklandığı netleşti. Pakistan Beynelmilel Havayolları ’na PIA ait Airbus 320 ivedisi yolcu uçağının 22 Mayıs ’ta yaptığı kazaya dair bitirilen ön araştırma raporu meclisle paylaşıldı. Rapora göre, kaptanlar iniş sırasında koronavirüs salgınını tartışıyordu ve uçağa yeteri kadar odaklanmadı.

97 kişi ölmüştü nedeni şaşırttı

“KAPTAN KENDİNE AŞIRISIYLA GÜVENİYORDU”

Raporu meclise sunan Pakistan Federal Havacılık Bakanı Ghulam Sarwar Han, “Kaptan da kontrolör de standart kaideleri takip etmedi” diyerek felaketin insan kusurundan kaynaklandığını açıkladı. Han, kaptanların uçağı indirmeye çalıştıkları sırada koronavirüs salgınını tartıştıklarını ve otomatik kaptanı devre dışı vazgeçtiklerini belirtti. “Ne Yazık Ki kaptan kendine aşırısıyla güveniyordu” diyen Han, uçağın karaya yanaşırken olması gereken irtifanın iki katından daha yüksekte uçtuğunu aktardı. Bu sebeple kaptan ve hava trafik kontrolörlerinin standart uçuş protokollerini görmezden geldiği, bunun da uçağın motorlarına çepere verecek bir inişe yol açtığı belirtildi.

97 kişi ölmüştü nedeni şaşırttı - Resim : 2

‘KULE UYARMIŞTI ’

Rapora göre piste 16 km kala 762 metre irtifada uçması gerekirken uçak 2 bin 200 metre yükseklikte izliyordu. Hakimiyet kulesinin kaptanı inişe geçmemesi güzergahında uyarmasına karşın, kaptan “Ben yönet ederim” dedikten sonra kuleye aldırış etmeyip tekerrür koronavirüs salgını ile alakalı sohbet etmeye devam etti. Pakistan ’ın son sekiz senedeki en büyük uçak felaketi olarak kayıtlara geçen kaza, salgın sebebiyle takribî iki ay süresince ara verilen iç sefer uçuşlarına yine başlanmasının hemen ardından yaşandı. Lahor-Karaçi seferi yapan yolcu uçağı, Jinnah Beynelmilel Havaalanı ’na inmeye çalışırken, iki motorunun da durması neticeyi ülkenin en büyük şehri olan 20 milyon popülasyonlu Karaçi yakınlarında mesken bölgesinin üzerine düşmüştü. 99 şahsı taşıyan uçaktan yalnızca iki şahıs kurtulmuştu.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın