Anasayfa » Genel » Kalbinizi Isıtacak Sıcak Lezzet! Fırında Beşamel Soslu Makarna! İşte Size Özel Tarif

Kalbinizi Isıtacak Sıcak Lezzet! Fırında Beşamel Soslu Makarna! İşte Size Özel Tarif

Makarna hem Türk mutfağın da hem değişik dünya mutfaklarında sık sık seçim edilir.  Lezzetli olmasının yanı gizeme gıda bedeli de yüksek bir mahsuldür. Fazla harcanması kalori açısından mesele yaratabilir. Bu surattan yanında kesinlikle bitirici sebze, salata ya da et ile servis edilmesi Doğrudur.

Kalbinizi Isıtacak Sıcak Lezzet! Fırında Beşamel Soslu Makarna! İşte Size Özel Tarif

Makarna çeşidi çok fazladır. En lezzetli olanlarından biri de fırında beşamel soslu makarnadır. Şayet makarnayı sıradan imalinin dışında sınamak İsterseniz, bu tarifi kesinlikle sınayabilirsiniz. Kolay malzemeler ile lezzetli bir yemek sunabilirsiniz.

Malzemeler

1 kutu makarna çeşidi farketmez 2 su kadehi süt 2-3 yemek kaşığı un Sıvıyağ 1 yemek kaşığı tereyağı Tuz Karabiber Kaşar peyniri Süslemek için maydanoz veya dereotu

Kalbinizi Isıtacak Sıcak Lezzet! Fırında Beşamel Soslu Makarna! İşte Size Özel Tarif - Resim : 2

Yapılışı

İlk olarak makarnalar klâsik olarak haşlanır. Haşlanan suya kesinlikle yağ ve tuz atılmalıdır. Bu makarnaya lezzet verecektir. Kalem makarna görünüm açısından daha uygundur. Ama ev de bulunan rastgele bir makarnayı da seçim edebilirsiniz. Makarnalar haşlandıktan sonra süzülür ve bir kenara vazgeçilir.

Bu sırada beşamel sosun üretimine başlanır. Aşinayı üzere yemeklere oldukça lezzet katan bir sos olarak öğrenilir. Ayrıca makarna ile lezzet geçimi de çok iyidir.  Beşamel sos için, bir tavada tereyağı eritilir daha sonra un ilave edilir. İyi kavrulması için, çok az bir ölçü de sıvıyağ koymak gerekir. Unun kokusu çıkana kadar kavrulur. Ardından sütü ilave edilir.

Kalbinizi Isıtacak Sıcak Lezzet! Fırında Beşamel Soslu Makarna! İşte Size Özel Tarif - Resim : 3

Bütün iyi bir kıvama gelene kadar, karıştırılır.  Ardından tuzu ve karabiberi de ilave edilir. Bir borcamın içine hazırlanan makarnalar koyulur. Üzerine beşamel sosu dökülür. Fırında 30 dakika kadar pişirilir. Pişmeye yakın, kaşar peyniri ilave edilir ve eriyince servise hazırdır. Servis ederken, maydanoz veya dereotu ile süsleyebilirsiniz.

İçeriği Oyla

Yorum yapın