Anasayfa » Genel » Adnan Kahveci

Adnan Kahveci

Adnan Kahveci Biyografisi

Elektrik mühendisi profesör, 46, 47. ve 48. Hükümetlerde vazife almış politikacı ve devlet adamı.
Adnan Kahveci, 1949 senesinde Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Beşköy beldesi Yılmazlar köyünde doğdu. İlk mektebi ve orta mektebi köyünde okudu. Daha İlkokul senelerinde Milliyet gazetesinin ilk olarak yaptığı balaka müsabakasında biltihapçı oldu. TÜBİTAK btümörsüyle Liseye İstanbul Kabataş Lisesinde devam etti ve 1966’da yarıyıl bcerahatçisi olarak mezun oldu. Üniversite imtihanını da 180 sualin tamamına Doğru yanıt vererek biltihapçılıkla kazandı ve İstanbul Fen Fakültesinde başlayan Üniversite hayatı, Ulusal Eğitim Bakanlığı btümörsüyle eğitimine ABD’de Indiana’daki Purdue Üniversitesinde devam etti. Buradan 4 senelik mektebi 2,5 senede bitirerek elektrik mühendisi olarak mezun oldu. ABD’de talebelik senelerinde, mektep yemekhanesinde çalıştı, bulaşıkçılık hatta talebe yurdunda aşçılık yaptı. Missouri Üniversitesi’nde hekime yaptı. 1975 de Missouri Üniversitesi’nde bir müddet asistan profesör olarak çalışmalarına devam etti.

1976’da askerlik için ve geçici olarak Türkiye’ye dönen Kahveci, Türkiye’de kalmaya karar verince İstanbul’a, Kartal’a yerleşiyor ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim abonesi olarak çalışmaya başlıyor.

Daha evvel Amerika’da bir gezide tanıştığı yarıyılın Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Korkut Özal, 1977 senesinde İkinci MC Hükümetinde İçişleri Bakanı olunca, Adnan Kahveci‘yi, İçişleri Bakanlığı Teknik Danışmanlığında görevlendiriyor. Bakanlığın ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bilgisayara geçiş çalışmalarını başlatan Adnan Kahveci’nin hayat yolu bu biçimde Özal’larla birleşti. Danışmanlık misyonuyla beraber politik hayata da adım atmış olur ve 12 Eylül ’den sonra Turgut Özal‘a Başbakan danışmanı olarak atandı. 1983 de Anavatan Partisi‘nin 37 kurucusundan birisi ve ilk Genel Başkan Destekçisi oldu. 1987 senesinde istanbul’dan milletvekili seçildi, 18. ve 19. Yarıyıl İstanbul Milletvekilliği yaptı. Adnan Kahveci, genç yaşta yaptığı politik çalışmalar, dürüst şahsiyeti ve idealleri ile kısa müddette isminden söz ettirdi.

1987 de Devlet Planlama Teşkilatı Devlet Tasarılama Teşkilatı ve Defineden mesul Devlet Bakanı oldu. Yarıyılın başbakanı Turgut Özal tarafından 1988 senesinde Maliye Bakanlığı vazifesine getirildi. daha sonra yeniden yarıyılın başbakanı Yıldırım Akbulut tarafından 1990 senesinde Maliye Bakanlığı vazifesine getirildi.

Ülkemizde şu ana kadar hazırlanan ve devletin kasasında bulunan 3 Kürt Meseleyi Raporundan birisi de onRaporu Cumhurbaşkanı Turgut Özal ’a verildi.

Adnan Kahveci, KDV‘yi hesaplayan uslu mini yazar adaleye geliştirmiş ve bunun tescilini de almıştı.

Adnan Kahveci‘nin yeni yapılan otoban yolda ters yola girerek kaza yapması, muhtelif kuşkuların ortaya atılmasına sebep oldu. Kazaya otobanda zorunlu işaretlemeyi yapmayarak neden oldugu bahanesiyle suçlanan ve yanılgılı bulunan muteahhit, daha sonra çıkan bağışlamadan faydalanarak kurtulmuştur.

5 Şubat 1993 tarihinde eşi ve iki çocuğu ile birlikte Bolu-Gerede yakınlarında trafik kazası geçiren Adnan Kahveci ve eşi Fusün Kahveci vaka anında hayatlarını kaybederken, 17 yaşındaki çocukları Aslıhan Kahveci 10 gün sonra ölüm etti. Kazadan yaralı kurtulan yalnızca 10 yaşındaki oğlu Cihan Kahveci idi. Adnan Kahveci ailesinden geriye Mehmet Kahveci ve kardeşi Cihan Kahveci kaldı.

Can Verdikten sonra adı caddelerde, sokaklarda, parklarda,mekteplerde yaşadı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın