Anasayfa » Genel » Adnan Kaşıkçı

Adnan Kaşıkçı

Adnan Kaşıkçı Biyografisi

İngiltere’de parkinson rehabilitasyonu gören 82 yaşındaki Suudi Arabistanlı silah tüccarı ve milyarder iş adamı Adnan Kaşıkçı 6 Haziran 2017 tarihinde hayatını kaybetti.

Adnan Kaşıkçı, 25 Temmuz 1935 tarihinde Suudi Arabistan ’ın Mekke şehrinde varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Adnan Kaşıkçı ’nın babası Muhammad Khashoggi Türk, annesi Suudi Arabistanlıdır. Adnan Kaşıkçı Suudi Arabistan tebaalı ama babasının ailesi Türk. Kayseri ’de yaşayan ve müezzinler yetiştiren bir aileden geliyor. 4 amcası müezzinlik yaparken Tıp eğitimi alıp hekim olan babası Kral Abdülaziz İbni Suud‘un saray hekimiydi. Samira Khashoggi, Soheir Khashoggi, Essam Khashoggi isimlerinde kardeşleri vardır. Adnan Kaşıkçı, Mısır‘ın İskenderiye şehrinde devam ettiği seçkin bir mektepte eğitim gördü. 17 yaşında ABD‘de Kaliforniya Devlet Üniversitesi’nde ekonomi bilimleri okumaya başladı, ardından Palo Alto’da bulunan Stanford Üniversitesi’ne geçti.

Geleceğin teşebbüsçüsü olan Adnan Kaşıkçı, ABD‘de yaşadığı bu vakit içinde ilişki kurduğu büyük işletme ve devlet daireleriyle, ilerde çok hasılatlı iş bağlantılarına girebileceğini hesapladı. 50 ’li senelerin sonuna Doğru otomobil şirketleri temsilciliği yapmaya başladı. Suudi Arabistan ’a dönünce, 20 yaşında, ülkesinin ordusuna Amerikan kamyonları sağlayan bir sözleşmeye imzalaydı. Kaşıkçı kurulunu tahsil etti ve aralarında Chrysler ve Rolls Royce da bulunmak üzere, Suudi Arabistan’da çok sayıda Amerikan ve İngiliz otomobil işletmesinin temsilciliğini üstlendi.

Yakındoğu’nun zengin petrol ülkeleri 60’lı senelerin ortasında ABD’nin teknolojik açıdan çok kıymetli olan savaş taşıtlarına giderek daha çok alaka duymaya başladıklarında Adnan Kaşıkçı, bu ülkelerin lüzumlu bağlantılarını kurarak kurulunu aldı. Sonraki on sene içinde yalnızca bu işe soyunan Amerikan işletmelerinden misalin Lockheed ve Northrop yarım milyar dolar tahsil ettiği rivayet edilmektedir.

Adnan Kaşıkçı, aracılık yaptığı kuruluşlar için Avrupalı işletmelerle daırdı. Toplam 50’den fazla işletmeye sahip olan Adnan Kaşıkçı, Lüxenburg patentli Triad Holding Corporation isimli firmayı iki erkek kardeşiyle birlikte kurdu. Merkezi Mutlak Lake City’de bulunan Triad America isimli değişik bir holding, Kaşıkçı’nın ABD‘deki işlerini sorguluyordu. Çok tesirli olmakla beraber, kendini dışarıda pek belli etmeyen siyasal bir birey haline gelen Kaşıkçı’nın kazancı kısmen komitelerden, kısmen rüşvetlerden oluşuyordu.

70 ’li seneler Adnan Kaşıkçı ’nın hem doruğa çıktığı yarıyılı hem de düşüşler ve büyük mutasyonlar yarıyılı oldu. Yaptığı işler sayesinde dünyanın en zengin adamı olarak anılan o tarihte hipotez edilen mirası: 4 milyar dolar Kaşıkçı, bundan sonraki senelerde İspanya‘da Marbella’da ya da “Nebile” isimli yatında verdiği çok giderli partilerle isminden söz ettirdi.

70’li senelerin sonunda beynelmilel silah ticareti daha sıkı bir teftiş altına alındı ve büyük silah işlerinde siyasetçilerin oynadıkları rol alana çıktı.

Adnan Kaşıkçı ’nın ikinci iş alanını oluşturan petrol işi de gerileyince yeni iş alanları yaratmak için mega projelere misalin Mısır turizmi ve Amerikan emlak pazarı gibi çok büyük yatırımlar yaptıysa da bunların çoğu hasarla kapandı. Bunun neticeyi olarak bir zamanlar dünyanın en zengin adamı olan Kaşıkçı’nın 90’lı senelerin başındaki mirasının ancak 50 milyon dolar kadar olduğu söylenmekteydi.

80 ’li senelerin sonunda Adnan Kaşıkçı’nın Ronald Reagan idaresindeki ABD hükümetinin İran-Contra olayına beriştiği anlaşılınca, Adnan Kaşıkçı iş hayatında ilk kere bir kriz noktasına geldi. Amerikalılar İran devletinin ABD’ye açılmasını sağlamak emeliyle İran’a silah satmışlardı. Bu işten elde edilen paraların da Nikaragua’daki hükümete Marksist Sandinista hükümetine karşı savaşan ABD takviyesindeki Contra’lara aktarıldığı anlaşıldı. Üstüne üstlük Kaşıkçı’nın Filipinler’in başkanı Ferdinand Marcos ile birlikte, başkanın zimmetine geçirdiği vergi kazançlarını el altından piyasaya sürdüğüne ait ipuçları artınca, Amerikan hükümeti Kaşıkçı, ile işbirliği yapmaktan bıraktı. Bunun üzerine 1989’da Bern’de hapsedilen 53 yaşındaki Adnan Kaşıkçı, üç ay nezaretinde yakalandıktan sonra, ABD’ye teslim edildi. 10 milyon dolarlık bir kefalet karşılığında serbest bırakılmakla beraber, Kaşıkçı New York’taki lüks ikametgahında bilgisayar aracılığıyla hakimiyet altında yakalanma cezasına çarptırıldı. 1990 yazında New York’taki bir duruşma, Filipin devlet mülkünü makûsa kullanmak yargılamasını kaldırarak, Kaşıkçı’yı akladı. Suudi Arabistanlı iş adâmı lekeli/kuşkulu işlerine rağmen, beynelmilel jet sosyete partilerinin daha öncekisi gibi, hoşlanılan bir davetliyi idi.

Kaşıkçı, özellikle 1980’lerde sık sık geldiği Türkiye‘de de tanınan bir şahıstı.

İşadamı kimliğinin yanında magazin dünyasının da tanınan suratları arasında yer alan Kaşıkçı, bir yarıyıl dünyanın en büyük yatlarından bcerahate sahip olmasıyla da gündeme gelmişti. 1980 senesinde Benetti tersanesi tarafından üretilen yat, 1983’te James Bond filminde “Never Say Never Again” filminde kullanıldı. 86 metrelik “Nabila” isimli yatını evvel Brunei Sultanı, ondan da ABD Başkanı Donald Trump satın almıştı. Nabila adı Trump Princess olarak değiştirildi. Donald Trump 1991’de finansal problemler için AKIL $ 20 milyona sattı.

Parkinson rehabilitasyonu gören Adnan Kaşıkçı, 6 Haziran 2017 tarihinde İngiltere, Londra ’da 82 yaşına can vermiştir.

Kaşıkçı, özellikle 1980’lerde sık sık geldiği Türkiye’de de tanınan bir şahıstı.

31 Ağustos 1997 tarihinde Fransa‘nın başkenti Paris‘te Leydi Diana Spencer ile geçirdiği bilinmeyen bir trafik kazasında hayatını kaybeden Dodi El Fayed‘in ise dayısıdır.

Adnan Kaşıkçı ’nın “Benim arkadaşımdı” dediği bestseller romanların akılda yazarı Harold Robbins ’in dilimize ‘Fedai ’ ismiyle çevrilen ‘Pirate ’ adlı romanının baş kahramanının Adnan Kaşıkçı olduğu bilinmektedir.

Evlilikleri:
1.eşi: 1961 senesinde İngiliz Sandra Daly ile evlendi. Eşi Müslüman olduktan sonra Soraya Süreyya Khashoggi ismini aldı. 1974 senesinde boşandı. 5 çocuğu oldu. Adnan Kaşıkçı eşi Süreyya ’ya boşanma tazminatı olarak bütün yarıyılın sayıları ile 894 milyon dolar 1.4 milyar TL ödediği açıklandı.
2.eşi: 1978 senesinde İtalyan Laura Biancolini ile evlendi. Eşi Müslüman olduktan sonra Lamia Kaşıkçı ismini aldı. Bir çocuğu oldu.
3.eşi: 1990 senesinde Şahpari Kaşıkçı ile evlendi. 1998 senesinde boşandı.
4.eşi: Jill Williams ile evlendi.
Bu konutluluklardan üçü kız, dördü erkek, yedi çocuğu oldu. Çocukları : Nabila Khashoggi, Semiha Khashoggi, Hussein Khashoggi, Mohammed Khashoggi, Omar Khashoggi, Ali Khashoggi, Khalid Khashoggi

İçeriği Oyla

Yorum yapın