Anasayfa » Genel » Adnan Keskin

Adnan Keskin

Adnan Besbelli Biyografisi

Adnan Besbelli, 9 Ocak 1942 tarihinde Denizli, Çivril ’de Ömerli köyünde fakir bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Babasının ismi Sadettin, annesinin ismi Emine’dir. Köylerinde ilkokul olmadığı için 5 sene yaz kış demeden 7 km ötede bulunan Çivril ’e yayan gidip geldi. Ortaokulu da Çivril ’de okudu. Denizli lisesini bitirdikten sonra İzmir ’e gelerek Atlas otelinde komilik ve garsonluk yaptı.
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Denizli ’de avukatlık stajını 1970 senesinde bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı. O senelerde Cumhuriyet Halk Partisi ’ne abone oldu. azalıktan sonra Denizli merkez ilçe kurultayında yaptığı konuşması “delege olmadığı” mazereti ile kesilir. Buna gücenir ve ilk fırsatta ilçesi Çivril ’den şehir delegesi seçilip, şehir idare heyetine aday olur ve seçilir.

Haşhaş ekiminin menedildiği senelerde yasağa karşı şehir mitingi onun liderliğinde Çivril ’de tertip etti.

Denizli CHP. şehir başkanının vazifeden ayrılması ile idare heyeti arasından seçilerek genç yaşta şehir başkanı oldu. İsmet İnönüBülent Ecevit yara yer aldı.

1977 genel tercihlerinde 35 yaşında Denizli Milletvekili seçilerek Ankara ’ya gitti. 12 eylül askeri müdahalesinde milletvekilliğinin elinden alınması ile yine avukatlığa döndü.

1984 senesinde Sodep şehir başkanı olur. 1987 senesinde SHP Denizli Milletvekili seçildi. Kapatılan partilerin yine açılması ile CHP ’ye geçerek 1991-92 de genel başkan destekçisi oldu. 1995 senesinde SHP-CHP birleşmesi ile CHP genel sekreterliğine geldi.

16, 18, 19, 20 ve 24. Yarıyıllarda Denizli Milletvekili seçildi. DYP-CHP ortak yönetimiyle kurulan 52. Hükümette 5,5 ay Bayındırlık ve İskân Bakanlığı yaptı. 12 Haziran 2011 tercihleri neticesinde oluşan mecliste 24. Yarıyılda Türkiye Büyük Ulus Meclisi Yönet Amiri oldu. 1995-1999 seneleri arasında CHP Genel Sekreterliği yaptı. Adnan besbelli, 1990’lı senelerde CHP başkanı Deniz Baykal‘ın sağ koluydu.

CHP ’nin 1999 genel tercihlerinde baraja takılarak meclise girememesinden sonra yapılan parti içi değerlendirmede, genel başkana karşı sarihçe tenkitlerini sunan, siyaset anlayışının ve parti idareme biçiminin yanlışlığını dile getiren bireylerin başında yer aldı.

2007-2010 seneleri arasında Türkiye İş Bankası İdare Heyeti Aboneliği yaptı.

30 Temmuz 2012 tarihinden itibaren CHP Parti Teşkilatı ve Teşkilat İdarelerinden mesul Genel Başkan destekçisi olmuştur.

Adnan Besbelli, Meral hanım evli ve Sadettin ve Özgür Bülent isminde 2 oğlu vardır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın