Anasayfa » Genel » Adnan Oktar

Adnan Oktar

Adnan Oktar Biyografisi

Adnan Oktar kendisinin de Hz Muhammed‘in soyundan geldiğini iddia etmektedir. Harun Yahya takma ismiyle birçok biyolojik evrim karşıtı kitap ve yayınlar hazırlamıştır.

Kamuoyunun Adnan Öğretmen olarak tanıdığı zattır kendisi. Muhtelif basın uzuvlarında kendisine bazı kabahatlerle itham eden iddialarla da gündeme gelmiştir.

Adnan Oktar, 2 Şubat 1956 tarihinde Ankara ’da doğmuştur. Annesinin ismi Mediha, babasının ismi Yusuf’tur. Babasını ufak yaşta kaybeden Adnan Oktar, ortaokulu Cebeci’de, liseyi Kurtuluş’ta okudu.

Liseden sonra 1979 senesinde istanbul’daki Devlet Hoş Sanatlar Yüksekokulu İç Mimari bvefatına girdi. Fazla devam edemedi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Tarih Bölümü’ne geçti ancak burayı da bitiremedi.

Nur ekolüne yakınlığıyla bilinen Cemaati ile birlikte ateizm, Darwinizm ve Siyonizm karşıtı görüşlerini korunduğu kitaplar ve belgeseller hazırlamıştır.

Zeki şahsiyetiyle tanınan Oktar, Harun ve Yahya peygamberlerin isimlerinin birleşiminden ortaya çıkardığı Harun Yahya takma ismiyle birçok biyolojik evrim karşıtı kitap ve yayınlar hazırlamıştır. Oktar’a göre evrim, Doğrudan materyalizm, nazizm, komünizm ve Budizm’le bağlantılı şeytanî bir öğretidir. Adnan Oktar’a göre evrim kuramıyla yapılmak istenen kökten din ekmeğine yağ sürmek ve insanları islami kavrayıştan uzaklaştırma amacıdır.

Harun Yahya mahlasıyla 300 adet kitap yazdı. 70 ’den fazla dile çeviri edildi. Harun ve Yahya peygamberlerin isimlerinden türettiği Harun Yahya takma ismiyle çok rakamda biyolojik evrim karşıtı kitap hazırladı. Adnan Oktar gurubuna bağlı internet siteleri, Tv ve farklı yayın vasıtalarıyla başlıca mehdilik, mehdi devri, evrim, yaratılış, ahir zaman, mesih, İsa’nın dönüşü gibi mevzularda yayın yapmaktadır.

Adnan Oktar kendisinin de Hz Muhammed‘in soyundan geldiğini iddia etmektedir.

Bilim Araştırma Vakfı BAV ’nın kurucusudur. Ulusal Gazete ve Akit Gazetesi‘nde bir yarıyıl yazıları yayımlanmıştır.

1993 senesinde Eskişehir Hava Hastanesi’nden aldığı “askerliğe ergonomik değildir” raporuyla askere alınmadı. 18 Ağustos 2000 tarihinde bedelli askerlikten faydalanarak bedeli ödemiş ve terhis belgesini almıştır.

Bilim Araştırma Vakfı fahri başkanı Adnan Oktar tarafından Harun Yahya mahlasıyla hazırlanan yaratılış ve evrim ile alakalı iddiaları için yazdığı “Yaratılış Atlası” adlı kitabına çok rakamda akademisyen bilim insanının katıldığı bir çalışmanın mahsulü olan 450 sayfalık “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Hakikati” adlı bir kitap ile yanıt verilmiştir.

Adnan Oktar gurubuna bağlı internet siteleri, Tv ve farklı yayın vasıtaları hali hazırda yayınlarını sürdürmektedirler. Topluluğa bağlı yayın uzuvlarının yayın çizgileri özellikle islami kesim tarafından ciddi tenkitlere maruz kalmaktadır. Özellikle Adnan Oktar ve “Kedicikler” olarak tabir edilen birbirinden alımlı ve de aynı estetik özelliklere sahip bayanlarla birlikte hakikatleştirdiği sohbetler ve burada ortaya çıkan dialoglar dindar kesim tarafından tepkiyle karşılanmaktadır. Adnan Oktar programında yaptığı bu sohbetl birey olduğunu, bu mevzuları bilerek cemiyetle paylaşmak ve cemiyetin gündemine getirmek istediğini ifade etmektedir.

Adnan Oktar antisemitizm mevzusunda ciddi tenkitlere maruz kalmaktadır. 1986 senesinde çıkardığı “Yahudilik ve Masonluk” isimli kitabıyla büyük tepki toplamıştır. Bu kitapta Oktar, Türkiye’deki Yahudilerin ve Masonların emelinin, – kendisine göre “çarptırılmış Tevrat ’ta da belirtildiği üzere – Türk toplumunun ruhânî, dînî ve ahlâkî bedellerini aşınmaya uğratmak ve onları birer hayvana döndürmek olduğunu iddia etmiştir. Adnan Oktar kitabında Yahudi ve Masonların materyalist sebeplerle, evrim kuramını, dinsizliği ve arsızlığı cemiyete empoze etmeye çalıştıklarını öne sürmüştür.

Kitapları :
Yaratılış Atlası
Yahudilik ve Masonluk
Âhir Zaman ve Dabbetü’l-Talep
Atom Mucizesi
Balarısı Mucizesi
Bitkilerdeki Yaratılış Mucizesi
Canlılardaki Özveri ve Usçu Tavırlar
Dinimizi Bilelim
Evrim Kandırmacası
Hücredeki Mucize
Kur’an Bşehrime Yol Gösterir
Örümcekteki Mucize
Allah Usla Bilinir

İçeriği Oyla

Yorum yapın