Anasayfa » İlaç Rehberi » Alkagin

Alkagin

Alin nedir ne için kullanılır, Alin nasıl kullanılır, Alin ’in saklanması, Alin ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Alin’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Tablet

Fenolftalein

Ambalaj: 

50 mg x 20 tablet.

Endikasyon: 

Laksatif Olarak akut ve kronik fonksiyonel kabızlığın kısa süreli rehabilitasyonunda kullanılır.

Kontrendikasyon: 

Fenolftaleine Karşı duyarlılığı olanlar ile apandisit veya apandisit bulguları,teşhis edilmemiş rektal kanama, bağırsak tıkanması, dışkı sertleşmesi,kolestomi ve ileostomi hallerinde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: 

Genel olarak laksatifler kesin endikasyon olmadıkça kullanılmamalıdır. Genel olarak laksatifler ehemmiyetli bir endikasyon olmadıkça 8-10 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Fenolftalein feçes veya idrar alkali ise kırmızı veya pembe renge boyar.

Yan Tesirleri:

 Alerjik tende-küntüleri, özellikle fiks eritem görülebilir. Stevens Johnson belirtiyi ve trombositopenik purpura yaptığı bildirilmiştir. Epitelhücrelerinde yaralanmaya neden olabilir. Akışkan ve elektrolit beceriksizliğine yol açabilir. Karın sızısı, diyare, bulantı, kusma, hafif kramplar görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

Fenolftalein Bağırsak yoluyla potasyum kaybını artırdığından potasyumlu müstahzarların,spironolakton ve triamteren gibi potasyum yakalayıcı diüretiklerin tesirini eksiltebilir. Değişik diüretikler ve kortikosteroidler neden olduğu potasyum kayıpları ise artabilir.

Doz Teklifi: 

Fenolftaleinin banal dozu büyüklerde günde 1-4 tablettir.Yatarken Bir defada 3 tabletten fazla alınmamalıdır. 6 yaşından büyük çocuklarda banal doz ½-1 tablettir. İlaç yemeklerden 2 saat evvel veya sonra ½ kadeh su ile alınmalıdır.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın