Anasayfa » İlaç Rehberi » Aredia

Aredia

Aricept nedir ne için kullanılır, Aricept nasıl kullanılır, Aricept ’in saklanması, Aricept ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Aricept’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Film Tablet

Donepezil HCl

Ambalaj: 

5mgx14 tablet.

Endikasyon: 

Hafif ve orta şiddette Alzheimer Tipi demans rehabilitasyonunda endikedir.

Kontrendikasyon: Donepezil ve piperidin türevleri karşı fazla duyarlılığı olduğu öğrenilenlerde kontrendikedir.

Uyarılar: 

Hamilelik yarıyılında yalnızca mümkün faydayı, fetusun karşılaşacağı mümkün tehlikeden fazla ise kullanılmalıdır.Emziren bayanlar tarafından yalnızca mümkün faydayı bebeğin maruz kalacağı mümkün tehlikeden fazla ise kullanılmalıdır.

Yan Tesirleri: 

En yaygınları ishal ve adale krampları dır.Değişik yan tesirler halsizlik, bulantı, kusma, uykusuzluk ve sersemlik tr.

İlaç Etkileşimleri: 

Digoksin veya simetidin ile aynı anda alınması donepezilin metabolizmasını etkilemektedir. Antikolinerjik Etkinliğe sahip ilaçlarla tesirleşme potansiyeline sahiptir.Aynı zamanda, süksinilkolin, değişik asap ve adale bloke edici casuslar ve kolinerjik agonistler gibi ilaçlarla eş zamanlı rehabilitasyonlarda sinerjistik etkinlik potansiyeli de bulunmaktadır.

Doz Teklifi:

 Hakimiyetli muayenehane çalışmalarda, günde tek doz 5 mg ve 10 mg Aricept’in tesirli olduğu gösterilmiştir. Rehabilitasyona donepezil 10 mg/gün dozunda başlanması, yan tesirleri artırabilir. Bu sebeple rehabilitasyona 5 mg/gün günde tek doz ile başlanır.Ariceptakşamları uyumadan hemen önceoral olarak alınmalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın