Alma

Allerjin nedir ne için kullanılır, Allerjin nasıl kullanılır, Allerjin ’in saklanması, Allerjin ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Allerjin’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Şurup

Difenhidramin HCL

Ambalaj: 

12.5 mg/5 mL x 100 mL’lik şişe.

Endikasyon: 

Bir Antihistaminik olarak, rinit, konjonktivit, kaşıntılı ten hastalıkları ve ürtiker ve anjiyonörotik ödem dahil fazla duyarlılık gidişatlarındaki bulguların rehabilitasyonunda kullanılır.

Kontrendikasyon: 

Difenhidramin Karşı fazla duyarlılık vaziyetinde, prematüre ve yenidoğan bebeklerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Yaşlı hastalarda kullanımında dikkat gerekir. Antihistaminiklerin çoğu sersemlik haline yol açtığından,motorlu vasıta sürücülerinde ya da dikkat gerektiren aletlerin kullanıldığı işlerde çalışanlarda, difenhidramin kullanırken dikkatli olunmalıdır.Antihistaminikler, dar açılı glokom, idrar retansiyonu, prostathipertrofisi ve piloroduodenal obstrüksiyonu, hipertiroidisi,hipertansiyon ya da değişik kardiyovasküler hastalığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve astımı olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.Gebelikte çok lüzumluysa kullanılmalıdır. Emziren annelerde difenhidramin ya da emzirme kesilmelidir.

Yan Tesirleri: 

SSS’de sedasyona yol açabilecekleri gibi, özellikle çocuklarda paradoksal bir uyarılmaya yol açabilirler. Ağızda müesseseye, idrar güçlüğü, görmede fluluk ve kabızlık gibi antikolinerjik yan tesirlere yol açabilir. Ayrıca Epigastrik rahatsızlık hissi, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal yada kabızlık, bronşiyal salgılarda koyulaşma gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: 

İçki,barbitüratlar, hipnotikler, opiat analjezikler, anksiyolitik sedatif ve nöroleptikler gibi ilaçların sedatif tesiri, beraber antihistaminik ilaç kullanıldığını çoğalabilir. MAO inhibitörü ilaçlar, antihistaminikler antimuskarinik tesirlerini; antihistaminikler de, atropin ve trisiklik antidepresan ilaçlar gibi antimuskarinik ilaçların tesirini artırabilir. Antihistaminikler, aminoglikozidler gibi ototoksisite tehlikeyi olan ilaçların, bu tehlikesiyle alakalı ihtar işaretlerini maskeleyebilir.Difenhidramin, temazepam metabolizmasında eksilmeye yol açabilir.

Doz Teklifi:

 Günlük doz 4 mg/kilogram’dir. Bu ölçü 2-3 denk kısımda uygulanmalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın