Anasayfa » İlaç Rehberi » Stocrin

Stocrin

Stilizan nedir ne için kullanılır, Stilizan nasıl kullanılır, Stilizan ’in saklanması, Stilizan ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Stilizan’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Ampul

Trifluoperazin HCL

Ambalaj:

 1 mg/1 mLx5 ampul.

Stilizan

Draje

Trifluoperazin HCL

Ambalaj:

 1 mg x 30 draje

: : 2 mg 30 draje

: : 5 mg x 30 draje.

Endikasyon:

 Düşük Doz trifluoperazin: Anksiyete,ajitasyon ve anksiyete sonrası sekonder bunalım ların kısa süreli rehabilitasyonlarda kullanılır. Kusma ve bulantının semptomatik rehabilitasyonunda kullanılır.Yüksekdoz trifluoperazin: Şizofreni Semptomlarının rehabilitasyonunda, tekerrürünün önlenmesinde ve öteki psikozlarda, özellikle paranoid tip lerde kullanılır. Ciddi psikomotor ajitasyon larda veya riskli fevri tavırlarda, misalin düşük zekâ seviyeyi şahıslarda kısa süreli rehabilitasyonlar için uygundur.

Kontrendikasyon:

 Koma halindeki hastalarda, kalp hastalıklarında, karaciğer tahribatı bulunan şahıslarda ve trifluoperazine ve eşlerine fazla duyarlı hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Yaşlı hastaların rehabilitasyonlarında başlangıç dozu düşük yakalanmalı ve dikkat edilmelidir. Saralılarda kullanılmamalıve metrazamidden sakınılmalıdır. Makine veya taşıt kullananlar,fenotiyazinlerin uyku yapabileceği mevzusunda uyarılmalıdır.Gebelerde zorunlu görülmedikçe, özellikle hamileliğin ilk üç ayında kullanımından sakınılmalıdır.

Yan Tesirleri:

 Bitkinlik,uyku, baş dönmesi, geçici sıkıntılılık, ağız kuruması, flu görme,adale güçsüzlüğü, anoreksi, hafif hipotansiyon, ışık duyarlılığı dahil ten tepkinleri, gece uykusuzluk, kilo çoğalması, ödem ve kabarıklık alana gelebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Antipsikotik İlaçların faktörlüğü içki gibi SSS depresanları ile kombine olursa çoğalabilir. Trifluoperazin guanetidinin tesirlerini antagonizeedebilir.

Doz Teklifi:

 Stilizan Ampul: Daha süratli ve güçlü tesir istenir veya oral kullanımda güçlük varsa kas içine enjekte edilerek kullanılabilir. Önerilen doz ayrılınmış olarak günde 1-3 mg’dir. Bazan gereken gidişatlarda en fazla 6 mg’ye kadar çıkılabilir.En kısa zamanda oral rehabilitasyona dönülmelidir.Stilizan Draje: Günlük Doz yetişkinlerde 2×1-2 mg ve 6-12 yaş arası çocuklarda hastalığın şiddetine ve hastanın ağırlığına göre maksimum 2 mb’dir. Sağlık Kurumunda uyuyan yetişkinlerde sürek doz 15-20 mg’dir. Bu doz gerektiğinde 40 mg’ye kadar yükseltilebilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın