Anasayfa » İlaç Rehberi » Angiodel

Angiodel

Andolor nedir ne için kullanılır, Andolor nasıl kullanılır, Andolor ’in saklanması, Andolor ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Andolor’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Ampul

Metamizol

Ambalaj: 

1 g/2 mLx10 ampul.

Endikasyon: 

Şiddetli Akut ve kronik ağrılar örn. romatizmal hastalıklardaki ağrılar,baş ve diş ağrıları, ur ağrıları, yaralanmalar, postoperatif ağrılar; mide bağırsak kanalına, safra yollarına, böbrek ve alt idrar yollarına ait spastik orijinli, şiddetli akut ve kronik ağrılar;başka tedbirlerle, misalin soğuk nemli kompres ile düşürülemeyen yüksek ateş.

Kontrendikasyon: 

Pirazolon alerjisi veya intoleransı örn. metamizol,izopropil aminofenazon, propifenazon, fenazon veya fenilbutazon kapsayan ilaçlara fazla duyarlılık olan hastalarda, hepatik porfiri,doğuştan glukoz 6-fosfat dehidrogenaz noksanlığı, kan diskrazileri gibi bazı metabolizma hastalıklarında kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Bronş astması ve özellikle saman nezlesi biçiminde bulguların eşlik ettiği kronik solunum yolu enfeksiyonu olan hastalar veya muhtelif ağrı ve romatizma ilaçlarına karşı fazla duyarlılığıanaljezik astması, analjezik intoleransı olan şahıslar dipiron kullandıkları zaman astma veya şoka maruz kalabilirler. Aynı gidişat,az ölçüde içki içtikleri zaman hapşıran, gözleri yaşaran, yüzde şiddetli kızarmadan yakınan veya gıda maddelerine, kürklere,saç boyalarına, konservasyon maddelerine karşı ten tepkinleri,kaşıntı, ürtiker gibi fazla duyarlılık gösteren hastalar için de geçerlidir.Gebelerde Özellikle ilk 3 ay ve son 6 hafta içinde kesin bir endikasyon varsa kullanılmalıdır. Tıbbi gereklilik olmadıkça 3 aylıktan minik veya 5 kg’den düşük ağırlıktaki bebeklere uygulanmamalıdır. Müstahzarların Parenteral formlarının uygulanması sırasında anafilaktik şok gö-rülebilir.

Yan Tesirleri:

Şok ve agranülositoz, lökopeni, trombositopeni gibi kan tablosu bozuklukları, agranülositoz, yüksek ateş, titreme,boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ağız burunboğaz genital ve anal bölgelerde inflamatuvar lezyonlar gibi bulgularla ortaya çıkabilir.

İlaç Etkileşimleri: 

Siklosporin ile kullanıldığında siklosporin seviyeleri düşürebilir. Dipiron ve içki birbirlerinin tesirlerini artırırlar.

Doz Teklifi: 

Gşöhretlik doz yetişkinlerde 3-4×1-2 Tablet veya 1-2 Ampul Ve çocuklarda 25 mg/kg’dir. 6 yaşına kadar olan çocuklarda gşöhretlik toplam doz 1 g ve 6-12 yaş arasında olanlarda toplam doz 2 g’dir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın