Anasayfa » İlaç Rehberi » Amlokard

Amlokard

Amlodis nedir ne için kullanılır, Amlodis nasıl kullanılır, Amlodis ’in saklanması, Amlodis ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Amlodis’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Tablet

Amlodipin

Ambalaj: 

5 mg x 20 ve 30 Tablet

: : 10 mgx20 tablet.

Endikasyon: 

Kalsiyum İyon akışı inhibitörü olarak, hipertansiyon rehabilitasyonu ile istikrarlı ve prinzmetal anjina rehabilitasyonunda endikedir.

Kontrendikasyon: 

Amlodipin,dihidropridinlere duyarlığı olduğu öğrenilenlerde kontrendikedir.

Uyarılar:

 Amlodipinin vazodilatör tesirinin başlaması tedricidir. Bu sebeple amlodipinin oral kullanımından sonra ender akut hipotansiyon olguları bildirilmiştir. Amlodipin,özellikle ciddi aort stenozu bulunan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.Amlodipinin yarıömrü karaciğer işlevleri bozulmuş hastalarda uzamaktadır ve dozaj teklifleri tespit etilmemiştir. İlaç bu hastalarda önlemle kullanılmalıdır. Hamilelik ve laktasyon yarıyılındaki güvenirliği tespit etilmemiştir. Hamilelerde kullanımı ancak daha tehlikesiz bir rehabilitasyon seçeneği bulunmadığı ve hastalığın kendisinin anne ve fetüs için daha büyük tehlike taşıdığı gidişatlarda önerilebilir.

Yan Tesirleri: 

Baş sızısı,ödem, bitkinlik, uyku basması, bulantı, karın sızısı, yüzde kızarma,çarpıntı ve baş dönmesi görülebilir. Bağırsak hareketlerinde farklılık,artralji, asteni, dispepsi, dispne, diş eti hiperplazisi, jinekomasti,impotans, üriner frekansta çoğalma, duygusal farklılıklar, adale krampları,miyalji, kaşıntı, döküntü, görmede fluluk ve seyrek eritema multiforme de bildirilmiştir.

Doz Teklifi:

 Rehabilitasyona günde tek doz 5 mg ile başlanır. 2 hafta içinde istenen netice alınmazsa, doz iki katına günde tek doz olarak 10 mg çıkarılır. Tiyazit grubu diüretik, beta bloker ve ACE inhibitörleri ile kombine olarak kullanıldığında doz ayarlamasına gerek yoktur.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın