Anasayfa » İlaç Rehberi » Anksen

Anksen

Angeliq nedir ne için kullanılır, Angeliq nasıl kullanılır, Angeliq ’in saklanması, Angeliq ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Angeliq’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Film Kaplı Tablet

Estradiol 1 mg, drospirenon 2 mg

Ambalaj:

 28 tablet.

Endikasyon:

 1 seneden fazla vakittir menopozda olan bayanlarda östrojen noksanlığına bağlı semptomların rehabilitasyonu için hormon replasmanı ve menopoz sonrası osteoporozun önlenmesi için endike olan ilaçlara karşı hoşgörü beceriksizliği veya kontrendikasyon olduğu gidişatlarda kırık tehlikeyi yüksek olan postmenopozal bayanlarda osteoporozun önlenmesinde endikedir. 65 yaşın üzerinde rehabilitasyon edilen bayanlarda tecrübe sınırlıdır.

Kontrendikasyon: 

Tanı konmamış vajinal kanama, öğrenilen meme kanseriöyküsü ya da kuşkusu, öğrenilen veya kuşku edilen östrojen bağımlı malign urlarörn. endometrium kanseri, rehabilitasyon edilmemiş endometrial hiperplazi, etkin venöz tromboz veya hikayesi derin ven trombozu, pulmoner embolizm, etkin veya geçirilmiş arteriyel tromboemboli örn. angina, miyokard enfarktüsü, akut karaciğer hastalığı ve karaciğer işlev testlerinin henüz basmakalıpa dönmediği karaciğer hastalığı hikayesi, porfiri, ağır böbrek yetmezliği ve akut böbrek yetmezliği, bileşimdeki maddelerden rastgele birine karşı öğrenilen fazla duyarlılık.

Uyarılar: 

Postmenopozal semptomların rehabilitasyonu için, hormon replasmanına yalnızca yaşam niteliğini olumsuz etkileyen semptomlar için başlanmalıdır. Rehabilitasyon bir kontrendikasyon farkedildiğinde ve alttaki gidişatlarda kesilmelidir: Sarılık veya karaciğer işlevlerinde makûslaşma, kan tazyikinde bariz yükselme, migren tipi baş ağrısının ortaya çıkması,hamilelik. HRT venöz tromboembolizm büyümesine ait daha yüksek rölatif tehlike oluşturabilir. Sıhhatli bayanlarda devamlı kombine konjuge östrojenler ve MPA rehabilitasyonunun, sekonder netice olarak, iskemik inme tehlikesini artırdığı gösterilmiştir. Östrojenler akışkan retansiyonuna neden olurlar, bu sebeple kardiyak ve renal rahatsızlıkları olan hastaların dikkatle takip edilmeleri gerekir. Trigliserid seviyeleri yüksek bayanlarda östrojen ve hormon replasman rehabilitasyonları sırasında yakın takip gerekir. Hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.Rehabilitasyon sırasında hamilelik oluşursa rehabilitasyon hemen kesilmelidir.Emzirme sırasında kullanılmamalıdır.

Yan Tesirleri: 

Abdominal ağrı veya kabarıklık, asteni, ekstremite ağrısı,bulantı, baş ağrısı, huy dalgalanmaları, sıcak basmaları, asaplılık, uterus fibroidleri de sihrime, servikste neoplazm, lökore, kırılma kanaması, iyi mizaçlı meme neoplazisi, memede sihrime görülebilir

İlaç Etkileşimleri:

 Estrojenlerin ve progestajenlerin metabolizmaları fenobarbital,fenitoin, karbamazepin gibi antikonvülsifler ve rifampisin, rifabutin,nevirapin, efavirenz gibi antibiyotiklerle beraber kullanıldığını süratlenebilir. Ritonavir ve nelfinavir güçlü inhibitör olarak öğrenilmelerine rağmen, steroid hormonlarla kullanıldıklarında indükleyici özellik gösterirler.Hypericum perforatum kapsayan nebatsal preparatlar östrojenlerin ve progestajenlerin metabolizmasını indükleyebilirler.

Doz Teklifi:

 Doz, her gün 1 tablettir. Her bir kutu 28 günlük rehabilitasyon içindir. Tabletler yiyecek alımından bağımsız, bir ölçü su ile bütün olarak yutulur.Rehabilitasyon Aralıksızdır, bir sonraki kutuya ara vermeden geçilmelidir. Tabletler tercihen her gün aynı saatte alınmalıdır.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın