Anasayfa » Genel » Araç satın alacak olanlar dikkat! Satıcılardan haber geldi! İkinci el araçların fiyatları yüzde 15 geriledi!

Araç satın alacak olanlar dikkat! Satıcılardan haber geldi! İkinci el araçların fiyatları yüzde 15 geriledi!

Koronavirüs salgının başlaması ile beraber imalat alanında meselelerin yaşanması, büyük bir yonga krizinin ortaya çıkmasına neden oldu. Yıl başı itibari ile tesirini giderek çoğaldırmaya başlayan bu kriz küresel alana dağıldı ve özellikle otomotiv sektöründe yüksek oranlı zamların telaffuz edilmesine yol açtı. Yonga krizi başta olmak üzere para piyasaları ile altın piyasasının yükselen grafiklerinden de etkilenen otomotiv sektörü, taşıt maliyetlerine yansıyan zamlar nedeni ile hem harcayıcıları hem de taşıt pazarını güç gidişatta vazgeçti.

Uzun zamandır yükselen maliyet grafiklerine sahip olan sıfır km taşıt modelleri, kasım ayı içerisinde de yeni zamlar aldı. Öyle ki bazı işletmeler bir kasım ayının başında bir de kasım ayının ortasında zam kararı almak vaziyetinde kaldıklarını açıkladı. Bu vaziyet harcayıcıların taşıt sahibi olma hayallerinin suya düşmesine neden olurken sektörden ekmek yiyen galericilerin ve öteki satıcıların da kazanç elde edememesine yol açtı.

Bir zamandır taşıt maliyetlerinin düşürülmesi ismine ÖTV indiriminin açıklanmasını bekleyen harcayıcılara ve sektör temsilcilerine, 24 Kasım tarihli Resmi Gazete ’den müjdeli haber geldi. ÖTV matrah tertip etmesinin resmen yürürlüğe girdiğini bilen yurttaşlar, taşıt maliyetlerinin bu tertip etmeden nasıl etkilendiğini araştırmaya başladı. Oto galericiler, mevzuya ait değerlendirmelerde bulunarak yurttaşları bilgilendirdi.

“TELEFONLAR ÇALMAYA BAŞLADI!”

Araç satın alacak olanlar dikkat! Satıcılardan haber geldi! İkinci el araçların fiyatları yüzde 15 geriledi!

Piyasanın takribî olarak 4 aydır oldukça soğukkanlı olduğunu belirten Galerici Celal Aktaş, ÖTV matrah tertip etmesinin ardından telefonların çalmaya başladığını ifade etti. Sıfır taşıtlardan ziyade ikinci el taşıtlarda da indirimlerin kollandığını belirten Aktaş, yüzde 15 ’lik bir gerilemenin kayda geçtiğini vurguladı.

YIL SONUNA DİKKAT!

ÖTV matrahlarının tertip edilmesi ile beraber özellikle ikinci el taşıt piyasasında hareketli günlerin başladığını ifade eden Galerici Yavuz Çiftçi, tertip etmenin ikinci el vasıtalara yaradığını belirtti. Yıl sonuna kadar büyük bir hareketlilik beklediklerini belirten Çiftçi, aralık ayı içerisinde satışların çoğalacağı güzergahında büyük bir temenni içerisinde olduklarını ifade etti.

İçeriği Oyla

Yorum yapın