Anasayfa » Sağlık » Aromaterapinin Hayatımızdaki Yeri

Aromaterapinin Hayatımızdaki Yeri

Çok daha önceki çağlardan beri insanlar kokularla ilgilenmiş, muhtelif meyvelerden nebatlardan onların etmen maddelerinden elde ettikleri yağlar ile kendi kokularını üretmişlerdir.

Daha Önceki Mısır medeniliğinde kullanılan bazı kokular altından dahi daha bedelli olduğu bir hayli kaynakta yer almakta. Öyle ki binlerce sene sonra dahi Mısır kabirliklerinde daha kapağı açılmamış parfüm şişeleri, özel kavanozlarda yer alan kokuların saklandığı öğrenilmektedir.

Mısır dışında Çin ve Arabistan topraklarında da kokular aşırıca meşhur ve bedelliydi. Muhtelif nebatlardan reçinelerden, özlerden elde ettikleri kokulara ‘ ’uçucu ’ ’ anlamına gelen per fumme ismini vermişlerdir. Zamanla bu ad şu anda da kullanılan Parfüm sözcüğüne evrilmiştir.

Daha Önceki zamanlarda, her medenilikte ayrı ayrı kokularla alakalı bulgular devam ederken 11. Asırda İbni Sina Avicenna tarafından gül uçucu yağı elde edilmiştir.

Yüzyıllarda geçtikçe, zaman ilerledikçe ve teknolojinin de büyümesinin tesiriyle kokular artık başlı başına bir sanayi haline gelmiş ve aromaterapi sözcüğünün doğmasına vesile olmuştur.

Aromaterapi

Aromaterapi, nebatlarda bulunan uçucu yağlar kullanılarak uygulanan bir terapi yöntemi olarak adlandırılabilir. Nebatların özlerinin kullanıldığı ‘ ’Fitoterapi ’ ’ ile iyileştirmenin bir başka koludur.

Aromaterapide kullanılan uçucu yağların kullanım alanları oldukça yaygındır. Masaj, inhalasyon, kompres ve aromatik banyo uygulamalarında ve seyrek de içilerek kullanılabilmektedir. Masaj yapılırken kesinlikle sabit yağlar ile seyreltilmelidirler. Hamileler ve emziren bayanlar kesinlikle hekim onayı ile uygulama yapmalıdırlar.

Aromaterapide kullanılan uçucu yağların her birisi ayrı bir tahlil mevzusu olmakla beraber genel hatları ile değişik frekanslarda olduklarından, değişik gayeler için kullanıldıklarından ve her birinin birbirinden bağımsız tesirlere sahip olduklarından bahsetmek yanlış olmayacaktır.

Tüm aromaların kendine ait iyileştirici tesiri bulunmaktadır ve her birinin, bir bireyin duygusal gidişatı üzerinde değişik bir tesiri olması kaçınılmazdır.

Turunçgiller genelde canlandırıcı, ruh halini iyileştirici, kaygısızlık, bunalım ve enerji yetersizliğini ortadan kaldırıcı veya gevşetmeye dayanakçı tesirlerinden söz edilebilir. Bu stil yağlar günlük işler ve enerji için hayati bir kaynak sağlayacaktır. Yasemin ve okaliptüs gibi değişik uçucu yağlarda da eş tesir görülmesi muhtemeldir.

Mine çiçeği Yer Minesi, Ylang-ylang gibi afrodizyak tesiri bulunan aromalar duygusallığı ve hevesi artırır. Hafiflemeyi teşvik eder, stresi ve fobiyi eksiltir. Akılsal balansı kuvvetlendirici tesiri vardır. Gül yağı, en özel ve ender frekansa sahip bedelli yağlardandır, afrodizyak olmasa da en bayansı yağ olarak kabul edilir, zira bayanlığı, duygusallığı artırır. Ayrıca öz algıyı geçimli hale getirir, kendiliğindene yeterlilik geliştirmeye dayanakçı olur.

Çay ağacı, ladin ve nane uçucu yağları ise stresi ve gerginliği eksiltmeye, saplantılı düşünceler ve fobilerle savaşmaya dayanakçı olabilir. Nane uçucu yağı, bir bireyi neredeyse anında hafifletme özelliğine sahiptir.

Uçucu yağları, eczanelerden veya banal mağazalardan değil, aromaterapi mevzusunda uzmanlaşmış yerlerden satın almayı unutmayın. 

Aromaterapide En Sık Kullanılan Uçucu Yağlar 

Lavanta Yağı,

Gül Yağı,

Çay Ağacı Yağı,

Okaliptus Yağı,

Kekik Yağı,

Nane Yağı,

Yasemin Yağı,

Portakal Yağı,

Ylang Ylang Yağı

Nar Çekirdeği Yağı,

Üzüm Çekirdeği Yağı

Bu bedelli yağlar aromaterapi alanında kozmetikte, parfümeride başta olmak üzere bir hayli alanda sıklıkla seçim edilmektedir.

Ürünleri sınayarak kendinize en uygun natürel uçucu yağ kombinasyonlarını keşfetmeniz olası!

Rastgele bir narenciye aroması kokusu canlanmanıza dayanakçı olur, bu sebeple güne harika bir başlangıç ​​için limon veya mandalina aroması kullanılabilir. Yatıştırıcı ve gevşetici aromaların en iyi tesiri akşam sürelerinde ortaya çıkar. Uçucu yağlar, bir, iki ve daha fazla rakamda ki değişik yağ ile kombinasyon halinde kullanılabilir.

Uçucu yağların kullanım alanlarının ne biçimde olduğu ehemmiyetli değil. Mumlar, tuzlu poşetler, kuru çiçekler biçiminde olabilir. Ayrıca aromalı lambalarda kullanılan uçucu yağlar çözülerek banyo suyuna ilave edilerek kremlere ilave edilebilir. Tüm yöntem ve kombinasyonlarla alakalı daha fazla detay bulabilmek olası.

Mağazadan hazır kurutulmuş çiçek seti satın alınabilir. Bu cins setler uzun zaman kokmaz, aromalarını periyodik olarak değiştirebilirsiniz. Vazoları değişik odalara koyabilir ve bunlara değişik yağlar ilave edebilirsiniz. Yatak odasında ve mutfakta nane veya gül kokusu gibi aromalar seçim edilebilir.

Genellikle yaşamımızın ne kadarının kokularla irtibatlı olduğunu fark etmeyiz. Genel olarak aromaterapi bilgisi, duygusal gidişatınızı idaremenize ve konutunuzda rahat bir etraf oluşturmanıza dayanakçı olacaktır. Konutunuzun geçim ve sevgi kokmasına izin verin. 

İçeriği Oyla

Yorum yapın