Anasayfa » İlaç Rehberi » Asocal

Asocal

Asomal nedir ne için kullanılır, Asomal nasıl kullanılır, Asomal ’in saklanması, Asomal ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Asomal’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Pediatrik Şurup

Parasetamol

Ambalaj: 

120 mg/5 mL x 100 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Çocuklarda hafif ve orta şiddetli sızılar ile ateşin semptomatik rehabilitasyonunda endikedir.

Kontr.E: 

Parasetamole fazla duyarlılığı olduğu öğrenilen hastalar ile karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar: 

Hepatik nekroz, parasetamolün fazla dozuna bağlı bir karmaşıklıktır. 10 gramın üzerinde alınması vaziyetinde toksisite görülebilir. Kansızlıklı veya kardiyak, pulmoner, renal ya da hepatik yetmezliği olanlarda hekim hakimiyeti altında kullanılmalıdır.- 5 günden uzunsüren sızılarda, ateşi 39.5°C’den fazla olanlarda, 3 günden daha uzun süren ateşte ve yineleyen ateş olgularında hekim önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

Yan Tesirleri: 

Seyrek alerjik ve fazla duyarlılık tepkinlerine ve makülopapüler döküntülere neden olabilir. Yeniden çok ender olarak mide bulantısı görülebilir. Uzun süreli kullanımda ender olarak hemolitik kansızlık, trombositopenik purpura ve agranülositoz olguları bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: 

Yüksek dozda uzun süreli kullanımda antikoagülanların tesirini artırmaktadır. Uzun süreli yüksek dozda kullanılanparasetamol kumarin, indantoin türevleri ile fenotiyazinlerle tesirleşebilir,ürinez, 5-hidroksiindol asetik asit testinde yanlış pozitif netice verebilir.Kloramfenikol, barbitüratlar, antikonvülsanlar, desipramin, doksorubisin,mide boşaltma müddetini etkileyen ilaçlarla tesirleşebilir. İçki, parasetamolün hepatotoksik tesirini artırır.

Doz Teklifi:

 1 yaşına kadar olan bebeklere günde 3-4 kere yarım ölçek, 1-4 yaş arası olan çocuklara günde 3-4 kere 1 ölçek, 4-8 yaş arası çocuklara günde 3-4 kere 1.5-2 ölçek, 8-12 yaş arası çocuklara günde 3-4 kere 2 ölçek önerilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın